pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 lipca 2020
  • wyświetleń: 2080

Pieszy na drodze - policjanci w trosce o niechronionych uczestników ruchu

Za nami:

Dziś od rana policjanci prowadzą działania NURD. Stróże prawa zwrócą szczególną uwagę zarówno na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, jak i na pieszych łamiących zasady obowiązujących w ruchu drogowym. Mundurowi przyjrzą się też "zebrom", przy których niesforni kierowcy zwykli urządzać sobie miejsca parkingowe, a także prędkości, z jaką poruszają się po drogach krajowych i wojewódzkich w okolicach przejść dla pieszych.

Działania będą skierowane do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza w relacji kierowca - pieszy. W ramach działań, stróże prawa przyjrzą się także prędkości, z jaką kierowcy poruszają się w okolicach przejść dla pieszych. Szczególnie w tych miejscach, gdzie ruch jest wyjątkowo duży, a piesi muszą pokonać cztery pasy ruchu.

Przypominamy jeszcze o przepisach obowiązujących kierowców przy przejściach dla pieszych:

Kierowcy łamiący przepisy związane z zatrzymywaniem i postojem pojazdu muszą liczyć się z mandatem karnym lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Podobnie wygląda sprawa w przypadku parkowania na chodniku, kiedy właściciel pojazdu nie pozostawi minimum 1,5 metra przejścia dla pieszych.

Za parkowanie w obrębie skrzyżowania oraz na pasach również grozi mandat. Dodatkowo, takiego niesfornego kierowcę może czekać odholowanie auta, jeśli jego samochód stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa lub utrudnia ruch.

Zgodnie z przepisami, zatrzymanie i postój pojazdu są możliwe tylko w miejscu i warunkach, w których jest on widoczny z dostatecznej odległości dla innych kierowców i nie powoduje zagrożenia ruchu lub go nie utrudnia. Mowa tu między innymi o zakazie parkowania na wjeździe i wyjeździe z bramy, garażu lub parkingu. Kierowca nie może też zapominać o tym, że pozostawiając swój pojazd na drodze, musi go ustawić jak najbliżej krawędzi jezdni oraz równolegle do niej. Musi także pamiętać o stosowaniu się do znaków, które zabraniają parkowania na wyznaczonym odcinku.

W przypadku parkowania w okolicach przejść dla pieszych mowa jest o zachowaniu 10 metrowej odległości przed i za przejściem. Podobnie sprawa się ma na skrzyżowaniu, a także 10 metrów od niego. Tam również zatrzymanie i postój są zabronione. Od tych zasad niewiele jest odstępstw: na przykład na drodze dwujezdniowej - jednokierunkowej, dozwolone jest zatrzymanie pojazdu tuż za wyznaczonym przejściem dla pieszych, ponieważ nie utrudnia to widoczności innym uczestnikom ruchu.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.