pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 lipca 2020
  • 9 lipca 2020
  • wyświetleń: 6256

W Woli powstanie Całodobowy Dom Pobytu Osób Starszych?

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Miedźna radni podjęli uchwałę o oddaniu w drodze bezprzetargowej pomieszczeń przy ulicy Poprzecznej 1 w Woli, z przeznaczeniem na "Całodobowy Dom Pobytu Osób Starszych".

Budynek przy ul. Poprzecznej 1 w Woli · fot. UG Miedźna


W skład lokalu usytuowanego w prawym skrzydle na parterze budynku wchodzi 25 pomieszczeń. Jego łączna powierzchnia wynosi 425,23 m2. Umowa z poprzednim najemcą została rozwiązana na jego wniosek z dniem 31 marca 2014 r. Od tamtej pory trwały starania, by sprowadzić inny podmiot - przedsiębiorcę, który mógłby prowadzić działalność na rzecz mieszkańców Gminy Miedźna.

- Bardzo preferencyjne warunki proponowano podmiotom medycznym. Była nawet w tym zakresie przygotowana stosowna uchwała. Niestety, nawet z uwagi na oferowanie preferencyjnej stawki nikt się nie zgłosił. Wyjątek stanowili drobni najemcy, którzy wynajmowali czasowo niektóre z pomieszczeń. Niestety, szybko kończyli swoją działalność i pomieszczenia stały puste. Podejmowano więc wielokrotnie próby znalezienia najemców - niestety bezskuteczne. Przez wiele lat ze strony przedsiębiorców nie było zainteresowania lokalami - relacjonują urzędnicy.

Pracownicy Urzędu Gminy Miedźna wyliczyli, że w przypadku utrzymania wynajmu na poziomie stawek ówczesnego najemcy w okresie od kwietnia 2014 roku do maja 2020 roku w budżecie gminy znalazłyby się środki w wysokości przekraczającej kwotę 309 000,00 zł (tj. ok. 49 440,00 zł / na rok). Ta kwota nie wpłynęła jednak do kasy gminy ze względu na brak najemcy. Dodatkowo pomieszczenia, które stoją puste, stale generują koszty związane z bieżącą eksploatacją budynku, które w 2019 roku wyniosły ponad 45 000,00 zł (w przypadku wynajmu koszty te obciążałyby najemcę).

Budynek przy ul. Poprzecznej 1 w Woli
Budynek przy ul. Poprzecznej 1 w Woli · fot. UG Miedźna


- Mamy ogromną nadzieję, że uda nam się w tym roku sfinalizować umowę najmu i pomieszczenia te zostaną wynajęte. Propozycja utworzenia "Całodobowego Domu Pobytu Osób Starszych" jest doskonała, tym bardziej, że żyjemy w czasach starzejącego się społeczeństwa i potrzeby w tym zakresie są duże. Jest to widoczne nawet po realizowanych rządowych programach, projektach wspierających seniorów - osoby starsze. Potrzeby związane z opieką nad osobami starszymi z roku na rok będą coraz większe, a nam - mamy skromną nadzieję - utworzenie na terenie gminy takiego Domu Pobytu pomoże w realizacji i kształtowaniu polityki senioralnej gminy i wypełnieniu potrzeb społecznych. Jest to aspekt bardzo ważny dla osób starszych i ich rodzin - tłumaczą urzędnicy.

Dodatkowo na parterze budynku planowane jest zlokalizowanie żłobka dla najmłodszych. - Parter budynku będzie miał piękny aspekt społeczny. Można powiedzieć, że będzie zapewniona opieka "od najmłodszego do najstarszego". Mamy ogromną nadzieję, że realizacja tego planu zakończy się pomyślnie - dodają pracownicy UG Miedźna.

Aktualnie pomieszczenia w budynku przy ul. Poprzecznej 1 w Woli wymagają remontu. Jak podkreślają pracownicy Urzędu, ciągi komunikacyjne zostały odnowione w prawym skrzydle, ale modernizacji wymagają poszczególne pomieszczenia. Należy dodać, że na piętrze budynku aktualnie znajduje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, a w przyszłości również będzie Zespół Oświaty i Wychowania.

Gmina Miedźna po podjęciu uchwały opublikowała na swoich stronach internetowych informację dotyczącą oddania w najem nieruchomości gminnej - znajdziecie ją tutaj. Z kolei transmisję ostatniej sesji Rady Gminy Miedźna można obejrzeć tutaj.

BM / pless.pl, źródło: UG Miedźna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.