pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 24 czerwca 2020
  • wyświetleń: 4509

Skradziono rowery sprzed salonu fryzjerskiego i z posesji

Do kolejnych przypadków kradzieży jednośladów doszło w ostatnich dniach na terenie powiatu. Pszczyńska policja apeluje o zabezpieczanie swojego roweru i wskazuje, jak zrobić to prawidłowo. Rower powinniśmy zapinać zawsze, zwłaszcza na posesji, czy balkonie. Większość rowerów jest kradzionych właśnie z domów!

13 i 18 czerwca skradziono w sumie trzy rowery. Pierwszy, niezabezpieczony Kellys, warty 1700 złotych, zniknął sprzed salonu fryzjerskiego, a dwa pozostałe jednoślady marki Giant, również niezabezpieczone, z terenu posesji. Tu straty wyniosły 2500 złotych.

Policja wskazuje, że najwięcej rowerów kradzionych jest z domu - ogródka, garażu, balkonu. Wiele jednośladów przywłaszczane jest przez złodziei bez trudu, gdyż w ogóle nie są zapięte. Często też rowery są zabezpieczone w nieodpowiedni sposób np. cienką linką albo łańcuchem, które mogą być łatwo przecięte lub zerwane. Ważne jest nie tylko prawidłowe zapięcie, ale i oznaczenie roweru przez właściciela (naniesienie np. na ramie roweru cech charakterystycznych). W takim przypadku, jeżeli rower zostanie nam skradziony, jest większa szansa na jego odnalezienie i odzyskanie.

Postępowanie właściwe:

Przypinaj swój rower do przytwierdzonego, nieruchomego obiektu, np. do stojaków rowerowych pewnie przymocowanych do ziemi. Wystrzegaj się przypinania roweru do czegokolwiek, co może być łatwo przecięte, złamane, czy jakkolwiek usunięte. Zawsze przypinaj swój rower w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych. Najlepiej, żeby obejmował je monitoring. Znajdź uczęszczane miejsce, gdzie są inne rowery. Złodzieje zazwyczaj czyhają na najłatwiejszy cel. Ustaw rower tak, by wypełnić wygiętą częścią U-locka otwartą przestrzeń między kołami i ramą tak bardzo, jak to tylko możliwe. Im zapięcie jest ciaśniejsze, tym trudniej jest złodziejowi użyć swoich narzędzi. Jeśli twój U-lock ma zamek na końcu, ustaw go tak, by był zwrócony w kierunku ziemi. To trudniejszy dostęp dla złodzieja. Zawsze zabezpieczaj komponenty i akcesoria, szczególnie te, które można łatwo zdemontować, jak koła i siodło na "szybkozamykaczach". Świetne są do tego linki. Przed odejściem od roweru sprawdź zapięcie, by się upewnić, że jest właściwie założone i zamknięte. Poświęć trochę czasu na dokładne zapięcie roweru za każdym razem. Zwróć uwagę na rowery zapięte blisko twojego.

Postępowanie niewłaściwe:

Nigdy nie zostawiaj nowego roweru bez zapięcia. Nowy rower ma dla złodziei największą wartość - tego właśnie szukają. Nie przypinaj roweru do małych drzew, tudzież aluminiowych czy drewnianych palików. Łatwo można je przeciąć lub złamać. Nie zadowalaj się spięciem przedniego koła z ramą. Jeśli złodziej zechce mieć twój rower, może go łatwo podnieść i zabrać. Nie ustawiaj też zapięcia nisko przy ziemi. Złodziej może je wtedy łatwo zdemontować w sposób nie rzucający się w oczy. Nie przypinaj roweru ciągle w tym samym miejscu - wtedy ktoś może łatwo namierzyć twój jednoślad.

ar / pless.pl
źródło: KPP Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.