Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 czerwca 2020
  • 19 czerwca 2020
  • wyświetleń: 2031

5,5 mln dotacji z Unii na transport zbiorowy w gminie Pawłowice

Gmina Pawłowice pozyskała 5,5 mln zł. z Unii Europejskiej na projekt związany z rozbudową infrastruktury transportu zbiorowego. Celem inwestycji jest zwiększenie efektywności systemu komunikacji dzięki integracji co najmniej 3 środków transportu: roweru, autobusu i samochodu. Planowany termin zakończenia wszystkich inwestycji to wiosna 2022 roku.

Rozwój transportu zbiorowego w gminie Pawłowice
Wizualizacja: rozwój infrastruktury transportu zbiorowego w gminie Pawłowice · fot. UG Pawłowice


3 czerwca została podpisana umowa na zadanie, które wzbogaci każde sołectwo gminy o nowe obiekty związane z komunikacją i transportem. Lokalizacja głównych punktów pokryje się z już istniejącymi przystankami i centrami komunikacyjnymi.

W ich skład wejdą między innymi: zadaszenia z paneli fotowoltaicznych dla postoju samochodów osobowych oraz rowerów, miejsca do odpoczynku dla rowerzystów, automatyczne toalety samoczyszczące oraz urządzenia edukacyjno-zabawowe, z którego będą mogły korzystać dzieci oczekujące z rodzicami na kontynuowanie podróży.

Rozbudowa infrastruktury transportu zbiorowego w gminie Pawłowice
Wizualizacja: rozwój infrastruktury transportu zbiorowego w gminie Pawłowice · fot. UG Pawłowice


Niektóre istniejące przystanki również będą przebudowane, dzięki czemu staną się bardziej komfortowe i bezpieczne. Część z nich będzie zadaszona panelami fotowoltaicznymi, a prąd wyprodukowany w ramach instalacji będzie wykorzystany do oświetlenia przystanków i elektronicznych tablic informacyjnych.

Parkingi dla rowerów, zwane Bike&Ride, na których mieszkańcy będą mogli zostawić swój jednoślad i dalej podróżować autobusem lub samochodem, również będą posiadały dachy w formie paneli fotowoltaicznych, aby oświetlać miejsce parkingowe.

Rozwój transportu zbiorowego w gminie Pawłowice
Wizualizacja: rozwój infrastruktury transportu zbiorowego w gminie Pawłowice · fot. UG Pawłowice


Projekt realizowany jest w formule "zaprojektuj i wybuduj", co oznacza, że to wykonawca sporządzi projekt budowlany, uzyska pozwolenie na budowę, a później zrealizuje roboty według wykonanego przez siebie projektu. Całkowity koszt inwestycji to 6 mln. 850 tys. zł. z czego 80% sfinansowane zostanie ze środków unijnych.W tym roku potrwają prace projektowe, a realizacja rozpocznie się w drugiej połowie 2021 roku. Planowany termin zakończenia inwestycji to wiosna 2022 roku.

Nowatorski projekt poprawi jakość transportu, umożliwiając mieszkańcom bezpieczne połączenie podróżowania rowerem samochodem i autobusem. Dodatkowym efektem zadania będzie zmniejszenie emisyjności transportu poprzez promocję jazdy na rowerze i zastosowanie rozwiązań fotowoltaicznych.

ar / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.