pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 1 czerwca 2020
  • wyświetleń: 10878

Przy szpitalu ruszył mobilny punkt wymazowy dla osób w kwarantannie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

W okolicach Szpitala Powiatowego w Pszczynie od 1 czerwca działa mobilny punkt pobrań wymazów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla osób przebywających w kwarantannie. O tym, kto zostanie poddany badaniu, decyduje Sanepid.

Mobilny punkt pobrań wymazów · fot. Powiat


Osoby objęte kwarantanną, skierowane na wymaz, otrzymają SMS-a z informacją, że w 12. dniu mogą zrobić bezpłatny test na koronawirusa w punkcie pobrań wymazów SARS-CoV-2.

Na mapie mobilnych punktów, w których wykonywane są wymazy, od 1 czerwca jest powiat pszczyński. Mobilny punkt znajduje się przy ul. Antesa, w okolicach budynku Palais. Mieszkańcy przebywający w kwarantannie, którzy otrzymali SMS-a, powinni zarejestrować się telefonicznie, o wskazanej godzinie podjechać samochodem pod specjalnie w tym celu ustawiony namiot i bez opuszczania auta szybko oraz bezpiecznie poddać się wymazowi. Powiat pszczyński zorganizował punkt - przekazał namiot, wyposażył go w niezbędny sprzęt, m.in. lodówkę oraz komputer i drukarkę. Pomaga także dostarczyć pobrane próbki do laboratorium.

- W powiecie pszczyńskim mamy już ponad 400 potwierdzonych zakażeń i ponad 1200 mieszkańców objętych kwarantanną. Bardzo mi zależało, żeby taki punkt powstał na naszym terenie, ponieważ te działania przyspieszą pobieranie wymazów u osób pozostających w kwarantannie
- mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. To kolejne działanie powiatu pszczyńskiego w tym właśnie kierunku - od połowy kwietnia do końca maja powiat pszczyński finansował pracę wymazobusa. Od 1 czerwca finansowanie pracy specjalnej karetki na swoim terenie przejęły gminy.

Mapka - punkt wymazowy


Instrukcja - gdzie i jak zgłosić się na wymaz do punktu pobrań w Pszczynie?1. Osoba, która przebywa w kwarantannie, dostanie SMS-a z informacją, że w 12. dniu od rozpoczęcia kwarantanny powinna odbyć badanie w punkcie pobrań wymazów SARS- CoV-2

Ważne! NIE WJEŻDŻAMY NA TEREN SZPITALA

2. Aktualna lista wszystkich działających punktów pobrań oraz godziny, w których można się do nich zgłosić, jest dostępna:
a) na stronie pacjent.gov.pl
b) pod numerem infolinii NFZ - 800 190 590 dostęp całodobowy i bezpłatny

3. Po otrzymaniu SMS-a, osoba w kwarantannie musi zadzwonić do punktu i umówić się na określoną godzinę pobrania wymazu (numer telefonu dostępny jest w wykazie na stronie NFZ). Testy wykonywane są tylko po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do badania.

4. Przed badaniem pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Personel pobiera wymaz z nosogardzieli przez otwarte okno samochodu. Następnie próbka jest przekazywana do laboratorium, gdzie wykonywane jest badanie molekularne metodą RT-PCR.

5. Badanie jest bezpłatne. Pacjent o wynikach informowany jest telefonicznie. Będzie go można zobaczyć także na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.

BM / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Publikujemy bieżące raporty Ministerstwa Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz powiatowego Sanepidu dotyczące sytuacji epidemiologicznej w powiecie pszczyńskim, regionie i kraju. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj