pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 15 maja 2020
  • 19 maja 2020
  • wyświetleń: 10182

Radni o wstrzymaniu koszenia traw, zakładaniu łąk i eko-edukacji

Radni Rady Miejskiej z ugrupowania Ziemia Pszczyńska zaapelowali do burmistrza o ograniczenie koszenia traw na terenie gminy. Zachęcają też do zakładania łąk kwietnych. To działania, które miałyby pomóc naszej gminie poradzić sobie z suszą. Powinna im towarzyszyć akcja edukacyjna skierowana do mieszkańców.

Na ulicy Słonecznej wstrzymano pokos trawników - 19.05.2020 · fot. Kolonia Jasna - osiedle miasta Pszczyna


- Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z sytuacji ekonomicznej gminy spowodowanej pandemią oraz z wszechobecnej suszy, która dotyka każdy region naszego kraju. Szukając pomysłu na walkę z suszą oraz oszczędności, wzorem innych miast, wnioskujemy o radykalne ograniczenie koszenia trawników w miejscach publicznych, takich jak park pszczyński, łąki i działki, o które dba Miejski Zakład Zieleni. W tym roku w parku nie odbędą się duże imprezy, dlatego warto wykorzystać ten wyjątkowy czas i pozwolić na wzrost traw - proponują samorządowcy w interpelacji skierowanej do burmistrza.

Jak wskazują radni, łąka dłużej niż płaski trawnik utrzymuje wilgoć i pozostaje zielona. Wysoka trawa oraz współwystępująca na trawnikach roślinność jest ostoją miejskiej różnorodności biologicznej. Rośliny powszechnie uważane za chwasty, nierzadko pełnią ważne funkcje w stabilizowaniu ekosystemu i dają schronienie dla wielu gatunków owadów, ale także innych zwierząt. Jako argument podają również ograniczenie hałasu wydawanego przez kosiarki, który jest dla wielu osób uciążliwy.

Samorządowcy zachęcają ponadto do tworzenia jak największej ilości łąk kwietnych na terenie gminy. - Założenie łąki to oszczędność pieniędzy, czasu, ale przede wszystkim piękna przestrzeń, czyste środowisko i powietrze, co w przypadku gminy Pszczyna jest kolejnym krokiem wspierającym kompleksową walkę ze smogiem - wskazują.

Wszystkim powyższym działaniom musi towarzyszyć edukacja mieszkańców. Trzeba mówić o profitach płynących z ograniczenia koszenia traw oraz zakładania łąk kwietnych, także we własnych ogródkach, uświadamiać, jak wielkie korzyści dla wszystkich przyniosą proponowane rozwiązania i wypracować nowe, proekologiczne i przede wszystkim przyszłościowe pojęcie estetyki - wskazuje Ziemia Pszczyńska.

- Nasze postulaty są wyrazem troski o środowisko naturalne oraz świadomego zarządzania zielenią miejską, szczególnie w kontekście zachodzących zmian klimatycznych. Stanowią element dostosowania gminy Pszczyna do skutków zmian klimatu - czytamy w dokumencie.

Pismo w sprawie powyższych działań wystosowali początkiem maja radni: Marta Wojciechowska-Smolarz, Grzegorz Kuczera, Arkadiusz Gardiasz, Maciej Stieber Renata Dyrda oraz Marek Dutkowski.

O tym, dlaczego warto zakładać łąki kwietne pisaliśmy niedawno w artykule Idą suche lata. Czy łąki kwietne w Pszczynie to dobry pomysł?

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.