pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 5710

Urząd Pracy wypłacił 320 pożyczek na łączną kwotę 1,6 mln zł

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie trwa nabór wniosków od pracodawców z terenu powiatu pszczyńskiego o udzielenie pożyczki, dofinansowania części kosztów wynagrodzeń lub utraconych dochodów. Do tej pory wypłacono 320 pożyczek na łączną kwotę 1,6 mln zł.

Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie realizuje zadania w ramach tzw. "Tarczy antykryzysowej", związane z wprowadzeniem nadzwyczajnych instrumentów dla przedsiębiorców, którzy w wyniku epidemii koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji.

Mikroprzedsiębiorcy mogą wnioskować o udzielenie pożyczki, a także dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników, o które mogą się ubiegać także mali i średni przedsiębiorcy. Samozatrudnieni starają się o pokrycie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Do 28 kwietnia do Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie wpłynęło 2056 wniosków o udzielanie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorstw.

- Do tej pory wypłaciliśmy 320 pożyczek na łączną kwotę 1,6 mln zł. Pozostałe pożyczki są przez nas wypłacane sukcesywnie, także po uzupełnieniu dokumentacji przez pracodawców - mówi Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Pracodawcy złożyli także 120 wniosków o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, natomiast samozatrudnieni skierowali do pszczyńskiego urzędu 100 wniosków o pomoc finansową.

- Wiele złożonych wniosków wymaga wyjaśnienia i uzupełniania, co mocno angażuje naszych pracowników i sprawia, że przekazanie dokumentów w celu wypłaty środków nie odbywa się tak płynnie, jak byśmy chcieli. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie dodatkowymi osobami, które oddelegujemy ze starostwa do pomocy w realizacji wniosków przedsiębiorców. Pracownicy starostwa zajmą się wprowadzaniem do systemu kompletnych dokumentów. Podobnie dzieje się w innych powiatach. To ważne, by środki trafiły jak najszybciej do naszych mieszkańców - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

W ubiegłym tygodniu PUP w Pszczynie uruchomił czwarty element wparcia. Tym razem pomoc w ramach tzw. "tarczy antykryzysowej" skierowana jest do organizacji pozarządowych. W przypadku spadku przychodów z ich działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19 mogą wnioskować o dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Trwający nabór będzie prowadzony do 5 maja.

Wnioski o pożyczkę przyjmowane są bezterminowo, natomiast wnioski na wsparcie do wynagrodzenia pracowników oraz działalności samozatrudnionych w obecnym naborze można składać do 29 kwietnia. W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie kolejny nabór na te formy wsparcia. Najszybszą i rekomendowaną formą składania wniosków jest wykorzystanie portalu www.praca.gov.pl.

Przypomnijmy, że na wniosek Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznało środki na wsparcie pszczyńskich przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa w wysokości 11,5 mln zł.

Wnioski można składać poprzez:

portal praca.gov.pl - przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP (zalecane),

elektroniczną skrzynkę podawczą Urzędu na platformie ePUAP (/PUPPszczyna) - przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP,

skrzynkę oddawczą przy wejściu do siedziby PUP w Pszczynie, ul. Dworcowa 23, dostępną od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 17.00, z przerwą techniczną ok. godziny 13.00 - wniosek oraz dwa egzemplarze podpisanej umowy w zaadresowanej i szczelnie zamkniętej kopercie,

tradycyjną pocztę - przesyłając wniosek oraz dwa egzemplarze podpisanej umowy na adres Powiatowy Urząd Pracy ul. Dworcowa 23, 43-200 Pszczyna.

Dokumenty przekazywane drogą elektroniczną należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP. Zeskanowane dokumenty przesłane na adres mailowy - nie będą rozpatrywane.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 32 210 27 29 w godz. od 7.00 do 16.00 lub pisząc e-mail: a.sarapkiewicz@pszczyna.praca.gov.pl lub m.szczygiel@pszczyna.praca.gov.pl.

Szczegółowe informacje:

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.