pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 maja 2020
  • 11 maja 2020
  • wyświetleń: 3322

Agnieszka Galbierz: czas, by docenić to, co mamy na wyciągnięcie ręki

Od pewnego czasu gromadzę wschody słońca. Kolekcjonuję je w formie fotografii, wykonanych nieprofesjonalnie, telefonem. Zachwyca mnie, że każdy wschód jest inny i każdy mogę postrzegać jako niesamowite zjawisko, pełne światłocieni, czyniących rzeczywistość bardziej magiczną. Nie przeraża mnie konieczność wczesnego wstawania, bo dla takich widoków warto przełamać senny opór.

Wschody słońca · fot. Agnieszka Galbierz


Czas kwarantanny to dla większości z nas czas refleksji. Zamiast miotać się w kołowrotku serwisów informacyjnych i wiadomości, które powodują, że popadamy w otępienie, może warto docenić, to, co mamy na wyciągnięcie ręki, a czego często nie dostrzegamy. Bo natura jest taka powszechna, łatwo dostępna i bywa nudna, bo w sumie na pierwszy rzut oka nic się tam nie rozgrywa. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wystarczy kilka minut, żeby znaleźć się w otoczeniu zieleni, wystarczy wsiąść na rower, żeby pożegnać miejski zgiełk. Co mają powiedzieć mieszkańcy wielkich miast, których okoliczności przyrody sprowadzają się do niewielkich skwerków, z których korzysta jednocześnie wielu ludzi? Trudno w takich miejscach o chwilę kontemplacji i wyciszenia.

Zakaz wstępu do parku, czy lasów (dopiero co zniesiony) potraktowaliśmy jak polityczny cios w prawa i wolności obywatelskie. Problem w tym, że wcześniej wielu z nas wybierało wypoczynek zgoła inny niż łono przyrody. Rodzinna wycieczka do centrum handlowego, wygodny fotel, pilot w ręku i przesuwające się kolorowe obrazy na ekranie, czy zatłoczona knajpka z dostępem do wodopoju, stanowiły większe atrakcje niż jakiś tam kawałek lasu. Skąd w nas taka zaciętość do obrony zagwarantowanych konstytucyjnie swobód, w momencie kiedy nam je odbierają, a obojętność w chwili, gdy nic im nie zagraża? Czasami taki rodzaj "zamachu" pozwala na głębsze spojrzenie, odkrycie na nowo, docenienie prozaicznych wartości, które umniejszamy przez ich powszechność.

Agnieszka Galbierz

Z wykształcenia prawnik, z duszą humanistki, osadzona w alternatywnej rzeczywistości literatury. Wegetarianka i miłośniczka zwierząt, wolontariusz w Fundacji Zwierzęca Arkadia. Fanka zdrowego stylu życia, wrażliwa na piękno natury, które odkrywa podczas górskich wędrówek i biegania z dala od tłumów.

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.