Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 5523

Europa w czasie epidemii. 29 lat temu w Pszczynie kręcono "Szulera"

Niedawno pisaliśmy o nowym filmie Lecha Majewskiego, do którego w 2016 roku powstawały zdjęcia w pszczyńskim zamku. Okazuje się, że produkcji nakręconych w Pszczynie jest więcej. W 1991 roku realizowano tu film "Szuler". Zdjęcia powstawały również m.in. w zamku w Książu. Obraz ten przypominamy na naszych łamach z jeszcze innego powodu - porusza on temat świata ogarniętego epidemią dżumy w XVIII wieku. Zapraszamy do oglądania i rozpoznawania miejsc.

"Szuler" Adka Drabińskiego - czas zarazy i miejsca związane z rodem Hochbergów - kadry z filmu · fot. pless.pl


Zanim Lech Majewski w 2016 kręcił w Muzeum Zamkowym z gwiazdami Hollywood "Dolinę bogów", z artystami ze Stanów pracował tu przy swoim pełnometrażowym debiucie pt. "Szuler" Adek Drabiński. Cykl zdjęciowy rozpoczęto jesienią 1990 roku. Oprócz pszczyńskich lokacji takich, Muzeum Zamkowe i Stajnie Książęce, film powstawał przede wszystkim w Pałacu w Nieborowie, a także między innymi w Zamku w Książu - drugiej posiadłości rodu Hochbergów, gdzie chętnie przebywała księżna Daisy von Pless. Zachęcamy do uważnego oglądania i rozpoznawania miejsc.

W filmie wystąpiło sześcioro amerykańskich aktorów: Justin Deas, Alice Adair, Vasek C. Simek, Philip Seymour Hoffman, Stuart Rudin, Troy Ruptash. Szczególną uwagę warto zwrócić na Hoffmana, znanego m.in. z Biga Lebowskiego, Igrzysk śmierci, Synekdochy Nowego Jorku, Mission Impossible III, czy Lewego sercowego i Magnolii Paula Thomasa Andersona. To właśnie "Szuler" był drugim pełnometrażowym filmem, w którym zagrał dwudziestokilkuletni wówczas i mało znany aktor z Nowego Jorku.

Pozostała część obsady to polscy artyści. W filmie zagrali m.in. Ewa Gawryluk (z którą sługa hrabi, grany przez Phila Hoffmana, przeżywa płomienny romans), Jerzy Kryszak, Jerzy Zelnik, Marzena Trybała, czy Aleksandra Koncewicz. Rodzima była również pozostała część ekipy filmowej, w tym autorzy zdjęć i muzyki.

Adek Drabiński, reżyser i scenarzysta, jest absolwentem wydziału malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, co zresztą widać w niezwykle plastycznych kadrach "Szulera". Twórca wkrótce po studiach reżyserskich w łódzkiej filmówce, na początku lat 80., wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez kilka lat realizował reklamy, filmy dokumentalne, wideoklipy i seriale telewizyjne. Po przełomie ustrojowym wrócił do ojczyzny. Drabiński to twórca odpowiedzialny za popularne polskie seriale powstałe w ostatnich latach, m.in. za serię "Dom nad rozlewiskiem", sitcomy takie jak "Faceci do wzięcia" i "Mamuśki", czy niektóre odcinki "Rodzinki.pl" i "Rodziny zastępczej".

Za "Szulera" Drabiński otrzymał na festiwalu w Gdyni w 1992 roku nagrodę za najlepszy debiut, a także m.in. Nagrodę im. Andrzeja Munka za reżyserię i zdjęcia.

Akcja filmu toczy się w roku 1750, kiedy epidemia dżumy pustoszyła Europę. Tymczasem życie w szlacheckich włościach kwitnie. Możni chcą żyć jak gdyby nigdy nic, w oderwaniu od reszty świata ogarniętego zarazą. Przyjaciele, hrabia Victor Moritz i baron Rudolf de Seve, właściciele pałacu, oddają się ekstrawaganckim przyjemnościom i zabawie. Wkrótce okaże się, że posiadłość tonie w długach. Mimo to, trwają uczty, popijawy, erotyczne orgie, gry hazardowe, przejażdżki konne, rejsy łódką. Jednak epidemia nie daje o sobie zapomnieć. Podczas jednej z wycieczek przez las, bohaterowie napotykają na palaczy zwłok ofiar moru, co uświadamia im, że zaraza jest tuż obok... Do włości przybywa też rodzeństwo - Cornelia i Theodor, którzy muszą przerwać podróż, bo drogi z powodu epidemii zostały zamknięte. Rudolf zaprasza ich do pałacu, gdzie ucztują i bawią się. Pobyt ten doprowadzi ich do zguby.

Podczas seansu możemy podziwiać piękne plenery, pałacowe wnętrza i wytworne stroje z epoki. Film pełen jest odniesień do XVIII-wiecznej kultury szlacheckiej. Tu obserwujemy ją w najbardziej wypaczonej postaci. Życie bohaterów pełne jest przepychu i rozpasania, a baron Rudolf o biseksualnych skłonnościach przejawia wręcz libertyńską postawę. Do czego zaprowadzi bohaterów ten tryb życia? Czy ich także dosięgnie dżuma?

Film można obejrzeć w internecie bezpłatnie na jednej z popularnych platform filmowych.

ar / pless.pl, źródło: Filmpolski.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.