Reklama

Wiadomości

  • 20 grudnia 2019
  • 7 stycznia 2020
  • wyświetleń: 13020

[ZDJĘCIA] Zaśpiewali, zagrali i zatańczyli dla Hospicjum

W sobotę 4 stycznia na dużej scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury odbył się koncert na rzecz Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie. Recytatorzy i wokaliści z "13" w PCKulu organizują go w okresie świąteczno - noworocznym od 2011 roku. Przyświeca mu zawsze ten sam cel - podziękowania dla wszystkich, którzy wspomagają Hospicjum w jego działaniach, wspierają je w różny sposób. I dlatego ten raz w roku chcemy powiedzieć im wszystkim: dziękujemy, że jesteście,  dziękujemy za to, co robicie.Tegoroczny koncert nosił tytuł "Dla wszystkich złote słońce". Zgromadził na sali widowiskowej całkiem sporo osób, które bardzo emocjonalnie reagowały na to, co działo się na scenie. A działo się naprawdę dużo. Przede wszystkim wspaniali recytatorzy przekazywali przepiękne i mądre treści o życiu, miłości, przyjaźni, poświeceniu, smutki i radości oraz o innych uczuciach, jakie towarzyszą człowiekowi zawsze i wszędzie. Prezentowali wyjątkowe aforyzmy, które wyszły spod piór naszych wybitnych poetów, pisarzy i filozofów. Karina Bieszczad, Marcin Piech i Michał Pudełko pomiędzy poszczególnymi punktami programu artystycznego prezentowali je z wielkim uczuciem i zaangażowaniem.

W repertuarze wieczoru znalazły się też różne piosenki i tańce. Przed widzami wystąpił zespół "now", który gra na koncertach dla Hospicjum od chwili swojego powstania, czyli od 2016 roku. W sobotę wykonał znakomicie trzy swoje autorskie kompozycje oraz jedną kolędę we własnej aranżacji. A wystąpił w składzie: Dorota Duda - śpiew, Dominika Pałyz - perkusja, Szymon Pałyz - gitara i Łukasz Bielecki - gitara basowa. I jak co roku widzowie przyjęli ich występ bardzo entuzjastycznie.

Koncert charytatywny na rzecz Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie - 4.01.2020 · fot. Teresa Wilczek


Drugi zespół, który bardzo podobał się publiczności, na dużej scenie miał w sobotę swój debiut. Młoda (założona w 2019 roku) grupa o dźwięcznej nazwie "Asentra" w składzie: Kamil Kukla - perkusja, Jan Jóskow i Ignacy Ochodek - gitary, Mikołaj Poloczek - gitara basowa oraz Bartek Mika - pianino i śpiew wykonała trzy znane piosenki polskie i zagraniczne, ale we własnych aranżacjach. Widownia przyjęła ich bardzo entuzjastycznie.

Trzeci zespół również wzbudził w widzach wiele emocji. Nowy, istniejący od wczesnej jesieni 2019 roku, duet "Chłodno"- Julia Zastryżna i Szymon Pałyz - zaprezentowali się z autorskimi piosenkami, które oddają refleksyjno - nostalgiczne nastroje charakterystyczne dla przełomu lata i jesieni. Ich propozycje również spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności.

O świątecznych klimatach przypomnieli pozostali wykonawcy. Przepiękny nastrojowy utwór "Ta jedyna noc" zaśpiewała grupa wokalistów: Paulina Kolarz, Aurelia Uszok, Szymon Kaul i Bartek Mika. Cudowną pastorałkę "Podarunki z nieba" usłyszeliśmy w wykonaniu grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Piasku pod kierunkiem Kariny Bieszczad, a piosenkę typu protest song "Gdzie jest nasze Betlejem" przedstawił zespół "Trzynastka" z Pszczyńskiego UTW.

O tym, że jest karnawał, można sobie było uzmysłowić, oglądając cztery tańce - trzy współczesne w wykonaniu połączonych sił zespołów Anomalia, No Problem i Weirdo pod kierunkiem pani Małgorzaty Tomczyk oraz świetnego duetu Magdalena Pietryja i Małgorzata Tomczyk i klasyczne tango zatańczonego przez zespół AKS z Pszczyńskiego UTW. Do tego typowo karnawałowa "Cała sala śpiewa z nami" w wykonaniu Szymona Kaula i zabawne "Kocie tango" brawurowo zaśpiewane przez zespół "Trzynastka" - dopełniły karnawałowej atmosfery styczniowego wieczoru.

Koncert rozpoczęli piosenką "Dla wszystkich złote słońce" Renata Zborowska, Szymon Kaul i Maciej Wilczek, a zakończyli znanym utworem "Przekażmy sobie znak pokoju". Na scenie pojawili się wtedy niemal wszyscy wykonawcy (bo wszystkich nie pomieściła scena - a wystąpiło około 60 osób), a widownia razem z nimi śpiewała "Choć tyle żalu w nas i gniew uśpiony trwa, przekażmy sobie znak pokoju, przekażmy sobie znak". Pani Teresa Buczak na ręce Renaty Zborowskiej złożyła piękny bukiet róż z wyrazami uznania i podziwu dla wszystkich występujących.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, dzięki którym ten koncert tak wspaniale się udał - wykonawcom przede wszystkim za świetne recytacje, piosenki i tańce, widowni za cudowne reakcje na każdy występ oraz obsłudze PCKulu za sprawny przebieg tego wieczoru. Dziękujemy paniom z Hospicjum za ciepłe powitania wchodzących gości i złote myśli, wręczane każdemu.

Ja osobiście dziękuję za to, że mój pomysł, scenariusz i reżyseria spotkały się z aprobatą uczestników koncertu, zarówno wykonawców, jak i widowni. W imieniu Hospicjum dziękuję też za każdą złotówkę wrzuconą do skarbonki.

Myślę, że mogę powtórzyć za wychodzącymi z sali widzami, że ten wieczór był cudowny!

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.