Wiadomości

  • 17 grudnia 2019
  • wyświetleń: 4078

Policjanci razem ze strażnikami miejskimi kontrolowali pustostany

- Spadki temperatury i ochłodzenia w nocy mogą szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu bezdomnych - alarmują mundurowi. pszczyńscy policjanci wraz ze strażnikami miejskimi w dalszym ciągu kontrolują rejony parków, dworców, kanałów ciepłowniczych, opuszczonych budynków oraz pozostałych miejsc, w których mogłyby przebywać takie osoby.

Policjanci razem ze strażnikami miejskimi kontrolowali pustostany - 12.2019 · fot. KPP Pszczyna


Każdego roku, wraz z nadejściem pierwszych chłodów, dzielnicowi z większą uwagą przyglądają się sytuacji bezdomnych. Wiedząc, że wielu z nich jest narażonych na wychłodzenie organizmu, wspólnie ze strażnikami miejskimi kontrolują pustostany, klatki schodowe, piwnice, altanki działkowe, oraz inne miejsca, gdzie osoby pozbawione dachu nad głową mogą być narażone na tego typu niebezpieczeństwo. Każdorazowo też, każdą taką osobę informują i zachęcają do korzystania z punktów świadczenia pomocy bezdomnym.

- Apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub niestosownie ubranych do panującej pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze i bezdomne. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, tel. alarmowe 997 lub 112 - proszą policjanci.

Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie przedstawiła kilka porad dotyczących udzielenia pierwszej pomocy ofierze niskich temperatur.

Niska temperatura powietrza w połączeniu z siłą wiatru przyczynia się do wychłodzenia organizmu. Hipotermia to znaczny spadek temperatury ciała połączony z zaburzeniem termoregulacji organizmu. W wyniku obniżenia temperatury ciała życiowe procesy ulegają zwolnieniu i następuje ogólne pogorszenie sprawności. W skrajnych przypadkach może to stanowić zagrożenie dla życia człowieka. Najbardziej narażeni na wychłodzenie są ludzie bezdomni, którzy przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach tj, pustostany, altanki na działkach czy piwnicach. Obniżenie temperatury ciała do 25 C może prowadzić do śmierci.

Postępowanie w przypadku hipotermii:
1.Sprawdź, czy jest bezpiecznie.
2.Załóż rękawiczki.
3.Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech).
4.Wezwij pogotowie lub powiadom policję.
5.Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem.
6. Gdy poszkodowany jest przytomny możesz podać mu do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
7. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
8. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe, ułoż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni jej swobodne oddychanie.
9. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
10. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo - oddechowej.

W żadnym przypadku nie wolno: pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!), zostawić poszkodowanego samego oraz gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

new / pless.pl

źródło: KPP Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.