Wiadomości
- 10 września 2019
- wyświetleń: 8359
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Gertrudzie Świerczek
W dniu 8 września o godzinie 12.00 w Centrum Uzdrowiska z inicjatywy Stowarzyszenie Przyjaciół Goczałkowic-Zdroju, Pro Memoria Stowarzyszenia Bitwy pod Pszczyną 1939 roku oraz Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój Sp. z o.o. w 75 rocznicę męczeńskiej śmierci została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Gertrudy Świerczek i członków grupy " U-2" wywiadu Armii Krajowej "Stragan" Adolfa Dytki, Franciszka Cienciały i Bogusława Krystka.
Uroczystość została poprzedzona Mszą Świętą w intencji tragicznie zmarłych, którą odprawiono w Kaplicy Uzdrowiskowej. Następnie przy asyście Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Pocztów Sztandarowych wystawionych przez OSP w Goczałkowicach-Zdroju, Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Beskidy", harcerzy , mieszkańców Goczałkowic oraz kuracjuszy, członkowie rodziny Gertrudy Świerczek dokonali odsłonięcia Pamiątkowej Tablicy.
Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej zostały złożone wiązanki kwiatów, przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Uzdrowiska w Goczałkowicach-Zdroju oraz członków organizacji pozarządowych.
Na zakończenie uroczystości w pomieszczeniach Muzeum Regionalnego Goczałkowic -Zdroju odbył się wykład profesora Mariana Małeckiego, który poświęcony był życiu i działalności Gertrudy Świerczek.
Gertruda Świerczek urodziła się w 1921 roku w Goczałkowicach-Zdroju. Była członkini ruchu "Sokolstwa" oraz Związku Walki Zbrojnej w Goczałkowicach. Młoda Goczałkowiczanka została 14 kwietnia 1943 roku aresztowana przez Gestapo, a następnie oskarżona o zdradę stanu III Reszy i szpiegostwo wojenne w strukturach śląskiego wywiadu Armii Krajowej "Stragan" w ramach grupy "U2" Brunszwik. Ze względu na swoją działalność, została skazana na karę śmierci, którą wykonano 8 września 1944 roku poprzez ścięcie na gilotynie w więzieniu Plötzensee w Berlinie. Po śmierci jej zwłoki posłużyły do przeprowadzenia badań medycznych w Instytucie Humboldta w Berlinie.
W trakcie pracy wywiadowczej Gertruda Świerczek przyczyniła się do zdobycia materiałów dotyczących m.in. budowy niemieckich łodzi desantowych.
Pamiątkową tablicę poświęconą Gertrudzie Świerczek oraz członkom grupy U2 można podziwiać w centrum Uzdrowiska w Goczałkowicach-Zdroju.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.