Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 czerwca 2019
  • 13 czerwca 2019
  • wyświetleń: 7020

Najlepsi kucharze, dania kuchni magnatów i szczytny cel w Skansenie

Za nami:

Przed nami pierwsza charytatywna kolacja, która odbędzie się w 13 czerwca w pszczyńskim Skansenie, a którą przygotuje kilkunastu najlepszych chefów z regionu (w tym finalista Top Chefa). Kucharze przygotują kolację inspirowaną kuchnią śląskich magnatów. Całe wydarzenie ma lokalną moc - uczestnicy i kucharze wesprą 7-letniego Roberta z Pszczyny w jego walce z chorobą.Ponad dziesięcioro najważniejszych i nagradzanych kucharzy z sześciu miast regionu w jeden wieczór będzie razem gotować w szczytnym celu. Muszą przygotować wyjątkowe dania w plenerze i zapełnić stół dla 50 gości umieszczony w środku pełnego zabytków pszczyńskiego skansenu.

- Działamy jak zawsze lokalnie, dlatego tym razem cały dochód z plenerowej kolacji zostanie przekazany na wsparcie 7-letniego Roberta z Pszczyny cierpiącego na genetyczną chorobę. Chłopczyk czeka na kolejną operację, która ma usprawnić gryzienie oraz mowę i w tym chcemy mu pomóc - zapowiadają organizatorzy.

"Szychy na szychcie" to kulinarny kolektyw z województwa śląskiego działający od 2018 roku. Zazwyczaj są solistami, ale w słusznej sprawie potrafią stworzyć jedyny w swoim rodzaju zespół. Spontanicznie i charytatywnie działają kilka razy w roku, by przede wszystkim gotować w szczytnym celu - taka szczera gastro-szychta na Śląsku. Co ważne, reprezentują różne lokale, różne miasta, różne style gotowania i różne kulinarne opowieści. I w tej różnorodności jest właśnie siła. Inicjatorami charytatywnego gotowania są Kasia Rogowska i Przemek Błaszczyk, którzy zaprosili do współpracy innych szefów kuchni z okolic. Podglądając podobne inicjatywy we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu SZYCHY gotowe na SZYCHTĘ zdecydowały, że i lokalnie, na Śląsku, dadzą radę. No więc są i działają, a ich pierwsza kolacja w Katowicach pozwoliła wesprzeć Dom Aniołów Stróżów kwotą ponad 11 000 zł.

Szychy na Szychcie - kolacja 2018
Szychy na Szychcie - kolacja 2018 · fot. P. Jendroska


Kolejne charytatywne gotowanie zaplanowano na 13 czerwca - kolacja ze wsparciem dla podopiecznego Stowarzyszenia Omnibus w Pszczynie odbędzie się tym razem w zabytkowej przestrzeni skansenu, w ogrodzie między zabytkową architekturą drewnianą z XVIII i XIX wieku na terenie zabytkowego parku pszczyńskiego. Kolację poprzedziła m.in. specjalna wizyta kucharzy w Muzeum Zamkowym w Pszczynie z autorskim oprowadzaniem skupionym wokół tajemnic pałacowej kuchni. Chefowie chcą tym razem inspirować się śląskim stołem arystokratów i pokazać walory kulinarnej podróży w czasie. Punktem wyjścia są dawne receptury, księgi inwentarzowe pałacu oraz dzisiejsze lokalne produkty od dziczyzny po miód.

Gotują: Mateusz Bieniek (Plado - Gliwice, Umami - Pyskowice), Robert Biniasz (Plado - Gliwice, Umami - Pyskowice), Szymon Bracik (Śląska Prohibicja, Katowice), Przemysław Błaszczyk (Novo’ Restobar, Sezo’novo Katowice), Maja Cieszko (Punkt "G"astronomiczny, Pszczyna), Dominik Duraj (Restauracja Villa Gardena, Katowice), Marek Furczyk (Punkt "G"astronomiczny, Pszczyna), Bartosz Gadzina (Przetwórnia Beksien, Czaniec), Dawid Klimaniec (gościnnie Restauracja Figa, Poznań), Grzegorz Miśta (Restauracja Hotelu Natura Residence, Siewierz), Katarzyna Rogowska (restauracja Cadenza / Amfora, Katowice), Witold Wróbel (‘novo restobar, sezo’novo Katowice)

Cały dochód z plenerowej kolacji zostanie przekazany na wsparcie 7-latka z Pszczyny cierpiącego na genetyczną chorobę. Robert Krawiec jest nowym podopiecznym Stowarzyszenia Omnibus, które od ponad dekady działa w Pszczynie i zbiera fundusze na pomoc społeczną dla dzieci przewlekle chorych na nieuleczalne choroby.

Cena kolacji charytatywnej wynosi 250 zł od osoby. W sprawie rezerwacji miejsc należy wysłać e-mail na adres: szychynaszychcie@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Kolacja odbędzie się w czwartek, 13 czerwca o godzinie 19.00 na terenie Skansenu - Zagrody Wsi Pszczyńskiej (ul. Parkowa 20, 43-200 Pszczyna).

szychy na szychcie

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.