pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 lipca 2019
  • 15 lipca 2019
  • wyświetleń: 17307

Herbaciarnia odzyskuje swój dawny blask, będą tu kawiarnia i przystań

Po wielu latach pszczyńska herbaciarnia znów odzyskuje dawny blask. Jeszcze w wakacje na wyspie będzie można usiąść przy herbacie lub kawie, zjeść dobry deser, a z przygotowanej tu przystani wypożyczyć łódź. Tym samym miejsce to ma się stać kolejną turystyczną wizytówką naszego miasta.

Remont Herbaciarni w pszczyńskim parku - 2.07.2019 · fot. pless.pl


1 kwietnia całą wyspę w Parku Zamkowym wraz z pawilonem herbacianym przejęła Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Spółka od razu rozpoczęła rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków w celu wykonania niezbędnych prac zabezpieczających na samym obiekcie, a także związanych z przyszłym wykorzystaniem wyspy pod działalność restauratorską lub kawiarnianą.

Jak mówi w rozmowie z naszą redakcją Jacek Patyk, prezes ARIP ZP, w pierwszym etapie zostały przeprowadzone prace w zakresie odświeżenia obiektu i przygotowania pod działalność gastronomiczną. - Zostały oczyszczone obiekty, na nowo uzupełniono tynki, pawilon został odmalowany wewnątrz i z zewnątrz. Zostały wykonane także prace wodnokanalizacyjne - na wyspie w tej chwili mamy wodę i kanalizację - wymienia.

pszczyna,parkpszczyński,park,spacer,niedziela,weekend,lipiec,silesia,lovesilesia,lovepless,fotodni
Herbaciarnia w pszczyńskim parku znów cieszy oko - 7.07.2019


Jacek Patyk dodaje, że odbyły się już też rozmowy z gastronomem, który przygotowuje ofertę kawiarnianą. Oferta gastronomiczna ma być bogata, a już w niedalekiej przyszłości w karcie znajdą się między innymi: kawa, herbata, soki, ciastka, ciasta i lody.

Obiekt ma zostać otwarty jeszcze na przełomie lipca i sierpnia. Dla gości przygotowanych zostanie w przybliżeniu około 70-80 miejsc siedzących. Warto dodać, że wszystkie elementy wystroju, począwszy od od stolików, aż po oświetlenie są uzgadniane z wojewódzkim konserwatorium zabytków.

Remont Herbaciarni w pszczyńskim parku - 2.07.2019
Remont Herbaciarni w pszczyńskim parku - 2.07.2019 · fot. pless.pl


Już teraz Agencja Rozwoju i Promocji informuje, że obiekt będzie otwarty, publiczny, nie będzie specjalnie zamykany na pojedyncze wydarzenia i dla celów indywidualnych, a jego oferta będzie ogólnodostępna.

- Równocześnie jest przygotowywana oferta kulturalna. Na wyspie będą realizowane różnego typu koncerty kameralne, wydarzenia, które będą swoim charakterem pasowały do tego miejsca, jakim jest zabytkowy park - objaśnia prezes spółki.

Herbaciarnia w pszczyńskim parku znów cieszy oko -
Herbaciarnia w pszczyńskim parku znów cieszy oko - 7.07.2019 · fot. BM / pless.pl


To jednak nie koniec atrakcji, które będą tutaj czekały na mieszkańców i turystów. W tej chwili prowadzone są jeszcze prace związane uruchomieniem przystani, gdzie będzie można wypożyczyć drewniane łodzie wiosłowe. W tym roku łodzi będzie pięć, ale jest szansa, że już w kolejnym ich liczba się podwoi.

Tak przedstawia się plan na najbliższe tygodnie, ale na tym inwestycja się nie zakończy. Na przełomie roku 2019 i 2020, gdy Pszczynę odwiedza już mniejsza liczba turystów, przeprowadzony zostanie jej drugi etap. Jego najważniejszym punktem będzie odtworzenie pokrycia dachowego pawilonu. - Będziemy wzorować się na zdjęciach historycznych. Dach zostanie pokryty blachą cynkową z wzmacnianym tytanem ze zwieńczeniem na górze kopuły - zapowiada Jacek Patyk. W planach spółki jest też odtworzenie figur, które znajdowały się tutaj w XIX wieku.

Ze względów bezpieczeństwa przy pawilonie herbacianym uruchomiony zostanie także monitoring miejski. Rozważana jest także opcja, by wyspa była zamykana w godzinach nocnych, od 23.00 do 6.00.

BM, Oskar Piecuch, NB / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.