pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 4 marca 2019
  • wyświetleń: 4736

Miedźna zwróci miliony z tytułu podatku od wyrobisk górniczych?

Z inicjatywy starosty Barbary Bandoły Rada Powiatu przyjęła uchwałę w sprawie poparcia gminy Miedźna w działaniach zmierzających do zwolnienia z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej.

Jan Słoninka, wójt gminy Miedźna
Jan Słoninka, wójt gminy Miedźna - 27.02.2018 · fot. BM / pless.pl


Na gminie Miedźna ciąży ryzyko zwrotu przedsiębiorcy górniczemu kilkunastu milionów złotych odsetek z tytułu niewłaściwie naliczonego podatku od wyrobisk górniczych. Niestety, to na bazie nieprecyzyjnych i niespójnych przepisów prawa w tym zakresie gminy naliczały podatek, a dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r. potwierdził, że wyrobiska górnicze powinny zostać wyłączone z opodatkowania.

- W związku ze sporami dotyczącymi opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej pojawił się ważki problem zapłaty przez gminę Miedźna odsetek od nadpłat w podatku od nieruchomości w wysokości kilkunastu milionów złotych. Ewentualna zapłata takiej kwoty może doprowadzić gminę Miedźna do bardzo niekorzystnej sytuacji finansowej, w tym do natychmiastowej utraty płynności finansowej, stwarzając zagrożenie dla możliwości realizowania zadań gminy i jej rozwoju - mówi starosta Barbara Bandoła, z której inicjatywy Rada Powiatu Pszczyńskiego przyjęła podczas ostatniej sesji uchwałę w sprawie poparcia gminy Miedźna w działaniach zmierzających do zwolnienia z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej. Radni powiatowi uchwałę przyjęli jednogłośnie.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, "Rada Powiatu Pszczyńskiego popiera starania gminy Miedźna w podejmowanych działaniach, zmierzających do uregulowania trudnej sprawy w sposób jak najmniej dotkliwy dla mieszkańców gminy Miedźna, w szczególności poprzez całościowe lub częściowe zwolnienie z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej".

Za podjęcie uchwały dziękował wójt gminy Miedźna, Jan Słoninka. - Słowo dziękuję mówię w imieniu mieszkańców i to słowo płynie z głębi naszego serca. Podjęta uchwała świadczy o tym, że w tych działaniach nie jesteśmy osamotnieni, że Państwo również czujecie to, że taka kwota, która mogłaby zapaść, jest dla nas bardzo krzywdząca i obciążająca - mówił wójt.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.