Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 stycznia 2019
  • 9 stycznia 2019
  • wyświetleń: 6147

Starosta, burmistrz i wójtowie o szpitalu i ochronie środowiska

Podczas pierwszego w tej kadencji konwentu starosty, burmistrza i wójtów gmin powiatu pszczyńskiego, który odbył się 4 stycznia w pszczyńskim starostwie poruszono m.in. temat wsparcia finansowego dla pszczyńskiego szpitala przez gminy, ochrony środowiska czy nowego Prawa wodnego.

konwent włodarzy 4.01.2018
Konwent włodarzy powiatu pszczyńskiego - 4.01.2019 · fot. Powiat


Jednym z głównych tematów poruszonych przez samorządowców był rozwój i działalność pszczyńskiego szpitala. - Szpital pełni niezwykle istotną rolę nie tylko w codziennym funkcjonowaniu powiatu. Placówka odpowiada także za zabezpieczenie medyczne mieszkańców naszego terenu w sytuacjach skrajnych, takich jak klęski żywiołowe czy masowe wypadki. Dlatego naszym wspólnym zadaniem powinno być dbanie o utrzymanie jej w bardzo dobrym stanie. To jest szpital dla mieszkańców całego powiatu, a oni zasługują na to, żeby móc leczyć się w jak najlepszych warunkach. Tylko działając wspólnie jesteśmy w stanie spełniać ich oczekiwania w tym zakresie i myśleć o ciągłym rozwijaniu i unowocześnianiu świadczonych w szpitalu usług - podkreślała starosta Barbara Bandoła.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy do Szpitala Powiatowego w Pszczynie przyjętych zostało prawie 7500 osób, z czego niemal trzy tysiące pacjentów przyjęto na oddziały, a 4,5 tys. udzielono pomocy w ramach Izby Przyjęć. Od sierpnia w Pszczynie urodziło się także 275 dzieci. Jak zaznaczał dyrektor szpitala dr n. med. Marcin Leśniewski, liczby te pokazują jak bardzo szpital w powiecie jest potrzebny. Dyrektor przedstawił włodarzom wykaz niezbędnego sprzętu, który w najbliższym czasie szpital chciałby zakupić, na przykład urządzenie do ultrasonografii z możliwością badań serca, bronchofiberoskop czy endoskopy. - Tych potrzeb sprzętowych jest ogrom, jeżeli chcemy ten szpital rozwijać i unowocześniać, dlatego zwracamy się o wsparcie w tym zakresie - mówił do włodarzy Marcin Leśniewski.

Burmistrz Dariusz Skrobol poinformował, że gmina Pszczyna zabezpieczyła już w budżecie 300 tys. zł na wsparcie dla szpitala. Ponadto, gmina ma zamiar objąć patronatem oddział ginekologiczno-położniczy oraz neonatologiczny. Wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabriela Placha zapewniła, że gmina będzie mogła wesprzeć szpital kwotą 150 tys. zł. Pozostali wójtowie zadeklarowali chęć pomocy, ale temat ma zostać poruszony z radnymi na najbliższych sesjach lub właściwych komisjach.

Szpital w Pszczynie - 30.07.2018
Szpital w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Włodarze zapoznali się również ze zmianami, jakie zostały wprowadzone w świadczeniach nieodpłatnej pomocy prawnej. Tylko w 2018 r. (w okresie od stycznia do listopada) w powiecie pszczyńskim udzielono ponad 920 porad. Najczęściej z tej formy pomocy korzystały osoby poniżej 26. lub powyżej 65. roku życia, posiadacze Karty Dużej Rodziny czy osoby mające przyznane świadczenie z pomocy społecznej. Głównie zwracano się o pomoc w zakresie prawa cywilnego oraz spadkowego. Więcej o tym można przeczytać tutaj.

Poruszono także temat ustawy o Prawie wodnym. Nowe Prawo wodne weszło w życie 1 stycznia 2018 r., ale od tego czasu akt był już kilkukrotnie nowelizowany. Dalej pozostaje jednak dużo wątpliwości w prawidłowej interpretacji wszystkich regulacji. Zwrócono także uwagę na kwestię opłat za usługi wodne m.in. odprowadzanie wód deszczowych i opadowych do kanalizacji deszczowej, wnoszone przez gminy do Wód Polskich oraz przez mieszkańców do gmin.

Organizatorzy kampanii Nie Dokarmiaj Smoga, Aleksandra Antes-Szewczyk i Marcin Bienioszek poruszyli kwestię jakości powietrza w powiecie. Obecnie w gminie Pawłowice jest 8 czujników badających jakość powietrza, w gminie Pszczyna 9 czujników, w Kobiórze 1 czujnik, w gminie Miedźna 6 czujników, natomiast w gminie Suszec 2. Jedną z inicjatyw organizatorów kampanii było przekazanie urzędom i instytucjom specjalnych tablic informujących o jakości powietrza. - Zależy nam, żeby tablice informujące o jakości powietrza były dostępne we wszystkich placówkach. Te przez nas przygotowane mają trzystopniową skalę oceny. Na podstawie danych z czujników osoba odpowiedzialna za tablicę w danej placówce może wywiesić kartę o właściwym kolorze, dzięki czemu informacja o jakości powietrza w danym dniu będzie dla mieszkańców dostępna od ręki. Nasze tablice wiszą już m.in. w pszczyńskim starostwie - podkreślał Marcin Bienioszek.

Podczas konwentu włodarze rozmawiali jeszcze m.in. o harmonogramie prac na drogach na lata 2019-2023, czy oświacie.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego to cykliczne spotkanie, podczas którego włodarze wypracowują wspólne stanowiska i podejmują inicjatywy mające na celu rozwiązywanie najbardziej nurtujących mieszkańców problemów.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.