pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 11 listopada 2018
  • 15 listopada 2018
  • wyświetleń: 8843

[ZDJĘCIA] Walczyli na argumenty w trosce o czyste powietrze

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "POPP" podaj

Sześć drużyn ze szkół ponadpodstawowych z powiatu pszczyńskiego spierało się na argumenty w I Pszczyńskim Turnieju Debat Ekologicznych, zorganizowanym przez kampanię społeczną Nie Dokarmiaj Smoga.

I Turniej Debat cz. I - 14.11.2018 · fot. Nie Dokarmiaj Smoga


Pierwsza część turnieju odbyła się w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie. Do rywalizacji na argumenty przystąpiły czteroosobowe drużyny z PZS nr 1, PZS nr 2 z Pszczyny, III LO z Pszczyny, ZSZiO w Woli oraz z LO w Gilowicach.

Zadaniem drużyn było zmierzenie się z tezami o tematyce ekologicznej i obrona swoich stanowisk. Uczniowie dyskutowali, czy postawy proekologiczne w społeczeństwie są związane z poziomem życia. W drugiej turze zmierzyli się z pytaniem, czy edukacja w dziedzinie ekologii spełnia ważną rolę w walce o czyste powietrze?

Nad poprawnym przebiegiem debat czuwali marszałkowie i sędziowie z Koła Naukowego Debat Oksfordzkich Uniwersytetu Śląskiego oraz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Merytoryczne dyskusje oceniali eksperci w dziedzinie ekologii: dr hab. Edyta Sierka - prodziekan ds. Promocji i Współpracy z Otoczeniem UŚ, dr Andrzej Woźnica - dyrektor Śląskiego Centrum Wody UŚ oraz Maria Adamczyk - naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym.

I Turniej Debat - finał - 14.11.2018 · fot. Powiat


Dwie najlepsze drużyny zakwalifikowały się do debaty finałowej, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Uczniowie PZS nr 2 bronili tezy, że niska emisja jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w powiecie pszczyńskim, z kolei młodzież z III LO w Pszczynie była w opozycji do tej tezy. Finałowym zmaganiom przysłuchiwali się burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol i wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak, którzy byli pod wrażeniem wiedzy, jaką wykazali się debatujący.

Zdaniem ekspertów lepiej poradziła sobie drużyna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, która miała w swoim składzie Darię Czopnik - Najlepszą Mówczynię Turnieju (zdobyła to wyróżnienie we wszystkich trzech debatach). Drużyny otrzymały nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski oraz Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

turniej debat
Zwycięska drużyna I Pszczyńskiego Turnieju Debat Ekologicznych - PZS nr 2 w Pszczynie · fot. Powiat


- Planując debatę założyliśmy dwie płaszczyzny edukacyjne. Pierwsza dotyczyła umiejętności prowadzenia dyskusji według wzoru oksfordzkiego, druga związana była z wiedzą z dziedziny ekologii. Mamy też nadzieję, że wiedza i umiejętności nabyte przez uczestników podczas zmagań w turnieju będą rozwijane i przekazywane szerokiej grupie młodzieży - podkreślają organizatorzy z kampanii społecznej Nie Dokarmiaj Smoga, Aleksandra Antes-Szewczyk, Mirela Swoboda oraz Marcin Bienioszek.

BM / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

POPP

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "POPP" podaj