Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 września 2018
  • 27 września 2018
  • wyświetleń: 13129

[ZDJĘCIA] Mieszkańcy Powiatu Pszczyńskiego inaugurują kampanię

- Tu żyję, tu zmieniam - to hasło kolejnego komitetu wyborczego, którego kandydaci będą rywalizować o mandaty w gminie Pszczyna. W środę swój program i listy przedstawił KWW Mieszkańcy Ziemi Pszczyńskiej. Start w wyborach na burmistrza Pszczyny potwierdził także Przemysław Wieczorek.

Spotkanie przedwyborcze KWW Mieszkańcy Powiatu Pszczyńskiego - 26.09.2018 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


- Pszczyna się zmienia, ale czy zmiany idą w takim kierunku jakiego sobie życzą mieszkańcy? - zapytał już na początku zebranych na spotkaniu kandydatów na radnych Przemysław Wieczorek, założyciel i lider komitetu Mieszkańcy Powiatu Pszczyńskiego. - Mam nadzieję, że idąc na wybory 21 października mieszkańcy naszego miasta i sołectw dają jasną odpowiedź - dopowiedział i zachęcał do mobilizacji przed głosowaniem.

Chwile później dowiedzieliśmy się z jakim planem i obietnicami do wyborów zmierzają kandydaci komitetu. - W przeciwieństwie do wszystkich innych "programów plus", chcę zaproponować "program minus" - "10, 20, 30 minus" - zapowiedział Przemysław Wieczorek i tłumaczył: -10% za wywóz śmieci, -20% ceny za dostarczanie wody i -30% za odprowadzanie ścieków - zaznaczył, wskazując na ceny usług komunalnych w gminie Pszczyna.

Zadeklarował, ze jednym z jego priorytetów jest zmiana polityki urzędu względem organizacji pozarządowych i zwiększenie środków na dofinansowanie działalności organizacji sportowych, kulturalnych oraz oświatowych, a szczególności ukierunkowanych na rozwijanie umiejętności i wiedzy przez dzieci. - Pragnę zwiększyć wsparcie dla kół gospodyń wiejskich - zaręczył.

- Moim celem będzie, aby funkcjonująca komunikacja miejska była bezpłatna dla wszystkich
mieszkańców gminy, bez względu na wiek, płeć, zawód i hobby
- złożył obietnicę kandydat na burmistrza i dodał, że konieczne jest zorganizowanie takiego transportu, który będzie obsługiwał wszystkie sołectwa.

Następna złożoną przez kandydata obietnicą jest dokończenie kanalizacji gminy. Zaznaczał, że wciąż w naszym regionie jest wiele miejsc jej pozbawionych. Dodał, że pragnie stworzyć bezpłatną sieć żłobków oraz przedszkoli w całej gminie.

Przemysław Wieczorek uwypuklił, że należy zmienić zasady, według których mieszkaniec ma narzucony przez gminę obowiązek odśnieżania i wykaszania terenów zielonych znajdujących się poza obrębem nieruchomości. - Chcę doprowadzić do tego, aby pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej dokonywali tych czynności w ramach swoich obowiązków służbowych. To gmina powinna dbać o chodniki i jezdnię, zarówno zimą, jak i latem, gdyż my zapracowani mieszkańcy dbamy, aby z naszych podatków wpływały środki dla miasta.

Zwrócił także uwagę, że choć Pszczyna stała się miastem turystycznym, to nadal niestety nie posiada ku temu odpowiedniej infrastruktury. - Mnie, zapewne jak wielu mieszkańców, wykańczają korki w okolicach centrum miasta, które powstają w związku z przyjazdem wielu turystów - zaakcentował i zaznaczył, że odwiedzający są potrzebni, lecz konieczna jest budowa na obrzeżach miasta bezpłatnych parkingów połączonych z centrum komunikacją autobusową oraz stacjami rowerowymi.

Spotkanie przedwyborcze KWW Mieszkańcy Powiatu Pszczyńskiego - 26.09.2018
Przemysław Wieczorek - kandydat na burmistrza Pszczyny · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


- Skąd na to wziąć środki? Budżet gminy na rok 2018 wynosi 240,6 miliona złotych, z czego 87,3 miliona złotych stanowią wynagrodzenia pracowników. To jest 36% wszystkich wydatków, 38% wartości przewidzianych w roku 2018 wpływów, których wysokość planowana jest na kwotę 227,2 miliona złotych, z czego 94,2 miliona złotych to wpływy z podatków i innych opłat od mieszkańców, czyli Wasze pieniądze stanowią 41% przychodów gminy - przedstawił wyliczenia.

Podane kwoty porównał do wydatków majątkowych gminy - Inwestycje w tym budżecie wynoszą 41,4 miliona złotych, a wydatki statutowe 44,6 miliona złotych. W roku 2017 wydatki na wynagrodzenia wynosiły 78,6 miliona złotych. Z tego wynika, że burmistrz i Rada Miejska zwiększyli wydatki na wynagrodzenia o 8,7 miliona złotych, czyli o 11%, kiedy inflacja w roku 2017 wg GUS wyniosła 2%. Tak więc wydatki na wynagrodzenia wzrastały znacznie szybciej niż inflacja - wyczytał.

- Chcę tutaj znaleźć środki na moje zmiany. Nie zamierzam nikogo zwalniać, lecz ograniczyć zatrudnianie urzędników. Nie będę tworzył nowych stanowisk, a w miejsce osoby, która odejdzie z pracy w Urzędzie, nie będzie przyjęcia kolejnej - zmniejszy się ilość etatów. Rewaloryzację wynagrodzeń chcę utrzymać na poziomie rocznej inflacji - podsumował.

Dodał, że obiecać można wiele, tu przytoczył nawet budowę lotniska, opery, teatru, aquaparku, nowego stadionu, kina, centrum handlowego czy nawet sztucznego stoku narciarskiego i toru wyścigowego. - Tylko po co? Zacznijmy od małych, konkretnych działań, a do lotniska dojdziemy z czasem. Mam nadzieję - zażartował.

Przemysław Wieczorek podkreślał, że w jego komitecie nie ma ani jednego urzędnika, nie ma nauczycieli i lekarzy. - Są ludzie, którzy mają swoje firmy albo ciężko pracują na kawałem chleba - zaznaczał. Motywował kandydatów, mówiąc, że jeśli niczego nie zmienią wspólnie, to będzie tak jak jest. - Kto nie zrobi nic, ten nie ma szansy, żeby w jego życiu coś się zmieniło.

Spotkanie przedwyborcze KWW Mieszkańcy Powiatu Pszczyńskiego - 26.09.2018
Spotkanie przedwyborcze KWW Mieszkańcy Powiatu Pszczyńskiego - 26.09.2018 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Przemysław Wieczorek przyznał, że dobrym wynikiem komitetu będzie zdobycie czterech mandatów w Radzie Miejskiej. - Jak będziemy mieć po jednym radnym z każdego okręgu, to uważam, że każde ugrupowanie będzie musiało się z nami liczyć - tłumaczył i dodał: - To może być początek.

Kandydaci KWW Mieszkańcy Ziemi Pszczyńskiej do Rady Miejskiej:

Okręg 1 (osiedla: Stare Miasto, Piłsudskiego, Daszyńskiego, Podstarzyniec, Polne Domy, Powstańców Śl., Kępa, Stara Wieś)
1. Bożena Wieczorek
2. Oskar Witański
3. Damian Tyndyk
4. Krzysztof Szweda
5. Arkadiusz Janda
6. Gabriela Dygowska
7. Paulina Worona
8. Szymon Kamiński

Okręg nr 2 (os. Śródmieście, Siedlice, Kolonia Jasna, Piastów)
1. Przemysław Wieczorek
2. Aneta Król
3. Stanisław Stypka
4. Anita Kwiatkowska
5. Marek Czakański
6. Beata Olszynka
7. Małgorzata Bąk

Okręg nr 3 (Czarków, Piasek, Jankowice, Studzienice, Ćwiklice, Rudołtowice)
1. Magdalena Szromek
2. Michał Kozub
3. Arkadiusz Adamczyk
4. Ewelina Kuźniak
5. Aurelia Kania
6. Mateusz Grzegorzek
7. Weronika Caputa
8. Mateusz Jędrysik

Okręg nr 4 (Poręba, Brzeźce, Łąka, Wisła Wielka, Wisła Mała, Studzionka)
1. Weronika Pająk
2. Andrzej Janosz
3. Kamil Kołoczek
4. Dawid Gałuszka
5. Katarzyna Niedźwiedź
6. Agnieszka Jasińska
7. Adam Grzyb

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.