pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 września 2018
  • wyświetleń: 4971

Wątpliwości wokół konferencji PPS - czy to kampania w urzędzie?

W środę w Urzędzie Miejskim w Pszczynie odbyła się konferencja z udziałem Dariusza Skrobola i radnych Pszczyńskiego Porozumienia Samorządowego. Pod hasłem "Realizacja Programu Wyborczego 2014-2018" zebrani przedstawili listę wykonanych inwestycji. Pojawiła się jednak wątpliwość czy w zorganizowane spotkanie nie jest agitacją i nie stoi w sprzeczności z Kodeksem Wyborczym.

Konferencja burmistrza Dariusza Skrobola i PPS w Urzędzie Miejskim w Pszczynie - 12.09.2018
Konferencja burmistrza Dariusza Skrobola i PPS w Urzędzie Miejskim w Pszczynie - 12.09.2018 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Tytułem wstępu przypomnijmy, że 12 września o godzinie 13.00 w Urzędzie Miejskim w Pszczynie odbyła się konferencja prasowa. Z dziennikarzami spotkali się: burmistrz Dariusz Skrobol oraz radni kadencji 2014-2018: Marcelina Leki, Maria Szostak, Stanisław Goraus, Roman Urbańczyk, Leszek Szczotka oraz Andrzej Wojtanowicz. Pięć pierwszych osób, w tym burmistrz, o mandaty radnych ubiegało się z listy PPS. Leszek Szczotka wystartował z listy KWW Ćwiklic i Rudołtowic, natomiast Andrzej Wojtanowicz z KWW Rudołtowice - Ćwiklice. Na konferencję zaproszeni zostali dziennikarze (o samej konferencji więcej przeczytacie tutaj).

Krótko po spotkaniu pojawiły się wątpliwości, czy na niewiele ponad miesiąc przed wyborami takie spotkanie powinno mieć miejsce w ratuszu i czy nie stoi w sprzeczności z ustawą z 5 stycznia 2011 roku, która w artykule 108 mówi, że zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej między innymi na terenie urzędów administracji samorządu terytorialnego.

Konferencja burmistrza Dariusza Skrobola i PPS w Urzędzie Miejskim w Pszczynie - 12.09.2018
Burmistrz Dariusz Skrobol: Spotkanie miało charakter konferencji prasowej urzędującego burmistrza i radnych. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Choć czytelnicy portalu pless.pl mieli okazję śledzić relację z konferencji "na żywo" (nagranie znajduje się również poniżej), po spotkaniu postanowiliśmy jeszcze zapytać burmistrza między innymi jaki charakter w zamiarze organizatora miało spotkanie, czy miało mieć formę promocji wybranych radnych i przyszłych kandydatów na radnych, a jeśli nie, to dlaczego nie zaproszono do udziału w nim pozostałych członków Rady Miejskiej w Pszczynie.

- Spotkanie miało charakter konferencji prasowej urzędującego burmistrza i radnych. Podczas spotkania przedstawiłem realizację zadań w latach 2014-2018. Opowiedziałem również o priorytetach i założeniach wyznaczonych przed objęciem stanowiska burmistrza. Na spotkanie zaprosiłem radnych, którzy cztery lata temu mieli podobne założenia - odpowiada w rozmowie z naszą redakcją Dariusz Skrobol i zapowiedział, że kampanię zainauguruje dopiero 18 września i dopiero wówczas poinformuje o planach i założeniach programowych oraz przedstawi kandydatów do rady miejskiej.

W ślad za wątpliwościami o przekroczenie przepisów Kodeksu Wyborczego dopytaliśmy czy w dniu konferencji pracownicy Urzędu Miejskiego, Dariusz Skrobol oraz rzecznik prasowy Piotr Łapa przebywali na urlopie. - Spotkania z dziennikarzami, przygotowywanie konferencji, kontakt z redakcjami są nieodzownym elementem naszej pracy. Podobnie więc było podczas spotkania, które miało miejsce 12 września - tłumaczy burmistrz.

Zapytaliśmy również burmistrza czy z sali w Urzędzie Miejskim w Pszczynie w czasie kampanii wyborczej będą mogły również korzystać inne komitety (odpłatnie lub nieodpłatnie).

- Przed zakończeniem obecnej kadencji odbędzie się posiedzenie Rady Miejskiej, a także posiedzenia komisji. Jeżeli przewodniczący komisji bądź radni będą chcieli podsumować czteroletnią pracę, będą mieli także możliwość bez względu na ugrupowanie czy prezentowane poglądy - zapewnia w odpowiedzi Dariusz Skrobol i dodaje: - Podobne praktyki obserwujemy od lat w polskim sejmie, gdzie liderzy ugrupowań zdają dziennikarzom relację z postępów realizowanych zadań.

Zapis relacji "na żywo" z konferencji prasowej z dnia 12 września możecie zobaczyć poniżej.

Zapis relacji na żywo:

Loading...

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.