pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 września 2005
  • wyświetleń: 2013

Punkty i ogiery

Średnio rocznie z powiatu pszczyńskiego wywozi się ok. 3 ton opakowań po środkach ochrony roślin i po nawozach oraz ok. 40 kg przeterminowanych środków. Rolnicy badają (z dotacją powiatu) w powiatowym punkcie swe opryskiwacze. To dwie ważne inicjatywy starostwa związane z rolnictwem i ochroną środowiska.

Punkt zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin i po nawozach powstał w 2002 r., w pobliżu oczyszczalni w Suszcu. Jak słyszymy od Marii Adamczyk, naczelnik wydziału rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska w starostwie, problemem było duże nagromadzenie na terenie powiatu przeterminowanych środków ochrony roślin jeszcze z lat 60. i 70. Przechowywano je w magazynach i w mogilnikach.

Jeszcze zanim powstał punkt, z powiatowego funduszu zutylizowaliśmy ponad 20 ton tego typu środków. Utylizacja w latach 2001-2002 odbywała się w spalarniach w Holandii i Niemczech (obecnie jest spalarnia w Dąbrowie Górniczej) - mówi naczelnik. Aby czyścić dalej powiat, w 2002 r. uruchomiony został powiatowy punkt zbiórki opakowań. - Działa do dziś. Można tam przywieźć bezpłatnie opakowania po środkach ochrony roślin, same środki, worki po nawozach. Utylizujemy to w wyspecjalizowanych spalarniach.

Więcej, czytaj w papierowym wydaniu Echa.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.