pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 maja 2018
  • wyświetleń: 4441

Wypadki z udziałem rowerzystów - policjanci apelują do kierowców

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje - powiat pszczyński" podaj

W powiecie pszczyńskim królują rowery. Niemalże przez cały rok mieszkańcy korzystają z tego środka transportu. - Niestety, to zamiłowanie do jednośladów ma też swoje odzwierciedlenie w liczbie zdarzeń drogowych. Pomimo licznych akcji profilaktycznych pszczyńskiej drogówki, w dalszym ciągu odnotowywane są kolizje i wypadki z udziałem rowerzystów - informuje policja.

Rower, policja
Policjanci apelują do rowerzystów o zachowanie ostrożności na drogach. · fot. KPP Pszczyna


Policjanci apelują do kierowców o zwrócenie szczególnej uwagi na wyprzedzanych miłośników jednośladów i zachowanie odpowiedniej odległości w trakcie manewru. Rowerzystów natomiast proszą o zachowanie ostrożności na drodze.

Mundurowi przy ostrzeżeniu przytaczają zdarzenia z udziałem rowerzystów w ostatnich miesiącach, w tym śmiertelne potrącenie, do którego doszło w marcu, a jego ofiarą była 14-letnia dziewczynka.

- Okoliczności zdarzeń z udziałem rowerzystów są różne. Wina równie dobrze może leżeć po stronie użytkowników jednośladów, jak i kierowców. Za każdym razem, warto jednak pokusić się o mały wysiłek i spróbować przewidzieć zachowanie jadącego na rowerze dziecka lub osoby starszej, w skrajnych przypadkach nietrzeźwej. Musimy pamiętać, że to rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i to on ma znikome szanse w konfrontacji z samochodem. Nie należy jednak zapominać o tym, że poruszającego się drogą właściciela jednośladu również obowiązują przepisy ruchu drogowego - ostrzega policja.

W tym miejscu policjanci przypominają zdarzenie z 24 maja, do którego doszło na ul. Morcinka w Pszczynie. Z ustaleń policjantów wynikało, że 75-letni rowerzysta nie zatrzymał się na STOP-ie i wjechał wprost pod koła nadjeżdżającego Forda. Tego samego dnia zresztą zanotowano jeszcze jedną tego typu kolizję. Zdarzenie miało miejsce na ul. Katowickiej w Pszczynie, w okolicach tamtejszej szkoły podstawowej. W tym miejscu pod koła Opla wjechał nietrzeźwy rowerzysta. Mężczyzna włączał się do ruchu i nie ustąpił pierwszeństwa nadjeżdżającej zafirze, za co, podobnie, jak za zabronione promile, został ukarany mandatem karnym.

Do kolejnego wypadku doszło w poniedziałek. 17-letni rowerzysta z urazem głowy trafił pod opiekę lekarzy. Obsługujący wypadek mundurowi ustalili, że jechał ul. Szymanowskiego w Pszczynie, w kierunku ul. Żorskiej. W nieustalonych okolicznościach stracił panowanie nad swoim jednośladem i zderzył się z wyprzedzającym go samochodem ciężarowym.

- Nie podlega więc dyskusji fakt, że na drodze musi uważać każdy uczestnik ruchu. Kierowca, rowerzysta i oczywiście pieszy. Okoliczności zdarzeń bywają najróżniejsze, zawsze jednak liczą się sekundy. Dlatego apelujemy!

Mundurowi nalegają, by nie powodować sytuacji niebezpiecznych i zachowywać bezpieczną odległość w trakcie wyprzedzania rowerzystów. - Przewidujmy, że taki miłośnik jednośladów może stracić stabilność, zachwiać się i wpaść wprost pod koła naszego samochodu. Do rowerzystów apelujemy o zadbanie o swoją widoczność. Odblaski, fluorescencyjne kamizelki to nie żaden wstyd, to dodatkowe procenty w szansie na bezpieczne dotarcie do celu.

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Wypadki i kolizje - powiat pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje - powiat pszczyński" podaj