Wiadomości
- 17 maja 2018
- wyświetleń: 7010
Przy wsparciu rządowego programu chcą oczyścić powietrze nad Pszczyną
Na zaproszenie posła Grzegorza Pudy odbyło się w Pszczynie spotkanie dotyczące rządowego programu "Czyste powietrze". Gościem specjalnym był Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów. W spotkaniu udział wzięli również radny Sejmiku Śląskiego Grzegorz Gaża oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.
- Rozpoczynamy cykl działań, który pozwoli nam, na to, aby niska emisja, bo to jest największy problem, została w dużym stopniu ograniczona. Dlatego w Pszczynie, Żywcu, Bielsku udaje nam się z Panem Ministrem wytłumaczyć mieszkańcom, na czym będzie polegał program termomodernizacji i w jaki sposób z niego skorzystać - powiedział poseł Grzegorz Puda.
W rankingu opublikowanym w maju 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia zestawiła 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Polska nie może mieć powodów do radości. W niechlubnym zestawieniu 33 miasta leżą na terenie naszego kraju. Stąd duży nacisk położono na walkę z niską emisją. Kołem ratunkowym dla małych miejscowości ma być rządowy program "Czyste powietrze", który dedykowany jest 23 gminom mających poniżej 100 tys. mieszkańców. Jedną z takich gmin jest właśnie Pszczyna.
- Ogromnie zainteresowany jestem wsparciem, które proponuje rząd. Wielokrotnie powtarzałem, że małe gminy nie są w stanie finansowo udźwignąć tak ogromnych projektów. To pierwsze spotkanie, podczas którego możemy opowiedzieć o działaniach realizowanych na terenie Pszczyny. Z uwagą śledzimy informacje dotyczące planowanych projektach termomodernizacji, a także o planach wprowadzenia certyfikacji paliw i innych działaniach, które docelowo pozwolą skutecznie walczyć ze smogiem - skomentował burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.
Podczas spotkania Piotr Woźny przedstawił podstawowe założenia programu. Opowiedział m.in. o proponowanych wariantach. Jednym z nich są mechanizmy pomocy osobom najuboższym, które być może nigdy same nie zdecydowałyby się na skorzystanie z programu. Według danych szacunkowych takich osób w kraju może być ok. 12%. W swoich wypowiedziach pełnomocnik rządowy podkreślił, że ogromnie ważną kwestią jest współpraca z lokalnym samorządem, dlatego ucieszyła go deklaracja burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola dotycząca ścisłej współpracy. Najważniejsze, aby osiągnąć cele, czyli zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na energię, a także obniżyć poziom szkodliwych substancji. Jak tylko zakończy się część proceduralna, gminy rozpoczną rozmowy dotyczące szczegółowych rozwiązań.
W spotkaniu dotyczącym ograniczenie niskiej emisji udział wzięła pszczyńska młodzież, która angażuje się w działania edukacyjne.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Smog w Pszczynie
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj