pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 23 marca 2018
  • wyświetleń: 2475

Gmina i powiat mogą ubiegać się o dodatkowe środki na remonty dróg

34 mln zł - tyle dodatkowych pieniędzy otrzymało nasze województwo na poprawę lokalnej infrastruktury drogowej w gminach i powiatach. Samorządy mogą składać wnioski do 15 kwietnia.

Ulica Dygasińskiego w Łące - 3.01.2018
Samorządy mogą składać wnioski o dodatkowe środki na remonty dróg · fot. BM / pless.pl


W tym roku premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przekazaniu największej, w stosunku do lat poprzednich, kwoty z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Rząd przeznaczy łącznie na te cele 1,3 mld, to jest o 500 mln więcej niż do tej pory było zaplanowane w budżecie. Dzięki tym decyzjom województwa dostaną realne wsparcie na inwestycje w drogi lokalne.

- Jeśli chcemy poprawić infrastrukturę dróg gminnych i powiatowych samorządy muszą bardzo szybko się zmobilizować, bowiem czasu jest niewiele: do 15 kwietnia można składać wnioski - zastrzegł wojewoda Jarosław Wieczorek.

Na jakie dokładnie zadania mogą ubiegać się wszystkie samorządy z naszego województwa? Przede wszystkim na te, które poprawią stan dróg lokalnych prowadzących do centrów gospodarczych lub społeczno - kulturalnych oraz do terenów inwestycyjnych. Dofinansowane będą także inwestycje w drogi lokalne lub węzły łączące te drogi z drogami wyższego rzędu w celu poprawy dostępu do ośrodków życia społeczno - gospodarczego o znaczeniu regionalnym lub krajowym, a także będzie można otrzymać środki na budowę i remonty skrzyżowań, mostów, sygnalizację świetlną, ciągi piesze lub pieszo - rowerowe.

Gmina i powiat mogą ubiegać się o dodatkowe środki
- To kolejne miliony złotych, które trafiają na inwestycje w naszym województwie - mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas briefingu prasowego. · fot. Urząd Wojewódzki


- Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo na drogach lokalnych, podnieść komfort podróżowania, czy ułatwić dostęp do terenów inwestycyjnych - wylicza wojewoda. Maksymalna kwota wsparcia z dotacji celowej budżetu państwa na jedno zadanie wyniesie aż 5 mln zł. Gmina może otrzymać wsparcie na jedno zadanie, zaś powiat na dwie inwestycje.

Jednocześnie trwa realizacja Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. W jego ramach do tej pory zrealizowano ponad 133 km dróg, a ponad 50 km zostanie wybudowanych w tym roku. Co roku pula środków dla województwa śląskiego wynosiła ponad 54 mln zł. Jest ona dzielona na dwie równe części na drogi gminne i powiatowe po 27 mln zł. Jednak w przypadku tego programu wsparcie jednego zadania nie może przekroczyć 3 mln zł. W obecnej edycji dostępna pula środków określona dla województwa śląskiego umożliwiła przyznanie (w oparciu o listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania) dotacji 35 projektom: 24 gminnym i 11 powiatowym.

- Co ważne, gminy, które starały się o dofinansowanie w ramach tego programu, a nie otrzymały go, gdyż nie wystarczyło funduszy, również mogą składać wnioski do nowego projektu - wyjaśniała Dorota Wójtowicz, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

BM / pless.pl, źródło: Urząd Wojewódzki

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.