pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 marca 2018
  • 4 marca 2018
  • wyświetleń: 12802

[ZDJĘCIA] Radarowy wyświetlacz monitoruje prędkość przy szkole

Powiat pszczyński rozpoczął testowanie radarowego wyświetlacza prędkości. Statystyki jednoznacznie pokazują skuteczność tych urządzeń. Tam, gdzie są montowane, maleją przekroczenia prędkości, a co za tym idzie, zmniejsza się zagrożenie wypadkowe.

Wyświetlacz prędkości rzeczywistej przy SP nr 2 w Pszczynie - 1.03.2018 · fot. Powiat


W ramach kampanii "Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce" już wkrótce starostwo zakupi minimum 10 wyświetlaczy prędkości rzeczywistej. - Pojawią się one w najbardziej niebezpiecznych miejscach, przy szkołach, na długich, prostych odcinkach, gdzie kierowcy nie respektują ograniczeń prędkości. Mam nadzieję, że w ślad za nami pójdą gminy powiatu i takie urządzenia będą na drogach gminnych również montowane - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza i dodaje, że na powiatowych drogach będzie wyświetlaczy co roku przybywać.

Powiat pszczyński rozpoczął właśnie testowanie jednego z rodzajów urządzenia, które zostało zamontowane przy ul. Katowickiej w Pszczynie, przy Szkole Podstawowej nr 2. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, jeszcze w tym miesiącu ogłoszony zostanie przetarg na dostawę i montaż urządzeń. Na ten cel powiat przeznaczy ok. 150 tys. zł, ale dokładny koszt poznamy po wyłonieniu wykonawcy.

Wyświetlacz prędkości rzeczywistej przy SP nr 2 w Pszczynie - 1.03.2018
Wyświetlacz prędkości rzeczywistej przy SP nr 2 w Pszczynie - 1.03.2018 · fot. Powiat


Wyświetlacze prędkości rzeczywistej to prewencyjne radary, które sprawdzają się jako skuteczne narzędzie do walki z przekraczaniem dozwolonej prędkości. Wyświetlają aktualną prędkość pojazdu i w razie jej przekroczenia następuje zmiana koloru wyświetlania z zielonego na czerwony w pulsującej formie oraz ukazuje się napis np. "ZWOLNIJ" lub "UWAGA SZKOŁA". Wtedy kierowcy zdecydowanie częściej zwalniają i jadą ostrożniej. To popularne i skuteczne rozwiązanie w wielu europejskich krajach, które efektywnie uspokaja ruch o ok. 20%.

Radar z wyświetlaczem prędkości nie tylko informuje kierowców o złamaniu przepisów, ale również pozwala na ogólną analizę zachowań kierowców na danym obszarze - potrafi zbierać statystyki ruchowe dotyczące ilości pojazdów przejeżdżających dany odcinek w obu kierunkach, ich prędkości i czasu przejazdu. Urządzenie ma także funkcję wyświetlania znaku "wykrzyknik" zamiast wysokich prędkości, co zabezpiecza przed próbami bicia rekordów prędkości.

Wyświetlacz prędkości rzeczywistej przy SP nr 2 w Pszczynie - 1.03.2018
Wyświetlacz prędkości rzeczywistej przy SP nr 2 w Pszczynie - 1.03.2018 · fot. Powiat

BM, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.