pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 23 stycznia 2018
  • wyświetleń: 1865

Czy potrzebujemy ubezpieczenia kredytu gotówkowego?

Artykuł sponsorowany:

O ile ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie budzi żadnych wątpliwości, tak wiele osób zastanawia się nad zasadnością ubezpieczania kredytu gotówkowego. Czy to faktycznie jest koniecznością? Czy można w jakiś sposób obejść warunek objęcia ochroną ubezpieczeniową zaciąganego zobowiązania? Sprawdzamy.

LinkHouse


Zestawiając najtańsze kredyty bankowe na finanse.rankomat.pl, łatwo wskazać banki wymagające od kredytobiorcy wykupienia ubezpieczenia. W wielu przypadkach taka polisa ma jednak charakter dobrowolny - tylko od wnioskodawcy zależy, czy zdecyduje się je wykupić. Czasami jednak warto rozważyć taką opcję - niekiedy może okazać się to korzystne.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego - czym jest?
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego stanowi jedna z form zabezpieczenia zaciąganego zobowiązania. Ma chronić interesy banku w razie, gdyby kredytobiorca przestał spłacać należność z powodu śmierci, utraty zdrowia czy utraty pracy.
Dla banku takie ubezpieczenie jest bardzo korzystne, zaś dla kredytobiorcy zawsze będzie wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Stąd tak wiele osób ma opory przed wykupywaniem takiego zabezpieczenia - szczególnie, jeśli ubezpieczenie jest obowiązkowe.

Kiedy warto ubezpieczyć kredyt gotówkowy?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zasadność ubezpieczania kredytu gotówkowego. Tutaj wiele zależy od indywidualnych potrzeb i obaw kredytobiorcy. Należy więc dokładnie przeanalizować swoją sytuację, co ułatwi podjęcie słusznej decyzji.
Pamiętaj, że nikt nie jest w stanie przewidzieć zdarzeń losowych, które mogą skutkować Twoją śmiercią, utratą zatrudnienia czy zdolnością do wykonywania pracy. W takiej sytuacji to Twoja rodzina zostanie finansowo obciążona i zobligowana do uregulowania należności wobec banku. Dlatego odpowiedz sobie na takie pytania jak np.:
  • czy posiadasz dobre zabezpieczenie finansowe w razie niemożności spłaty kredytu gotówkowego - jeśli tak, ubezpieczenie nie jest koniecznością
  • czy zależy Ci na zaciągnięciu kredytu gotówkowego bez prowizji? - jeśli tak, często ubezpieczenie kredytu jest warunkiem do tego, aby bank nie pobrał prowizji za udzielenie kredytu
  • czy posiadasz indywidualne ubezpieczenie na życie lub inną polisę, której warunki pozwalają na spłatę zaciągniętych kredytów? - jeśli tak, ubezpieczenie w banku może być niepotrzebne.


A co, jeśli bank wymaga wykupienia ubezpieczenia, a Ty się na to nie zgadzasz? Możesz negocjować warunki albo poszukać alternatywnej oferty w innym banku. Wystarczy skorzystać z serwisu porównywarkowego, aby dotrzeć do ofert kredytów gotówkowych bez wymaganego ubezpieczenia.