pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 października 2017
  • wyświetleń: 2180

Wzajemna pomoc dla wzajemnego poznania: Pszczyna - Paskov

Pszczyna w partnerstwie z czeskim miastem Paskov realizuje projekt "Wzajemna pomoc dla wzajemnego poznania: Pszczyna - Paskov". Zakłada on realizację konkretnych zadań. I ma się przyczynić do zwiększenia ruchu turystycznego na terenach przygranicznych. Miasta dzieli zaledwie 80 kilometrów.

Paskov
Pszczyna w partnerstwie z czeskim miastem Paskov realizuje projekt "Wzajemna pomoc dla wzajemnego poznania: Pszczyna - Paskov". · fot. UM Pszczyna


Gmina Pszczyna i czeska miejscowość Paskov otrzymały 55 640 euro na realizację wspólnego projektu. Pieniądze pochodzą z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Beskidy Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Środki podzielono pomiędzy partnera wiodącego, jakim jest gmina Pszczyna (28 067 euro) a miastem Paskov (27.579 euro) - partner projektu.

Środki, które trafiły do Pszczyny, przeznaczono na zwiększenie atrakcyjności Zagrody Wsi Pszczyńskiej", m.in. na ukończeniu jest film promujący dziedzictwo kulturowe skansenu, Jednocześnie trwa dygitalizacja zbiorów oraz renowacja XIX-wiecznej wozowni z Warszowic. Powstanie również nowa strona internetowa w języku polskim, angielskim oraz czeskim.

Nasi sąsiedzi zza południowej granicy otrzymane środki wykorzystali m.in. na wykonanie herbów rodowych właścicieli Paskova, które można zobaczyć w tamtejszym pałacu. Z efektami ich pracy zapoznała się pszczyńska delegacja, która gościła w Paskovie na początku października. Spotkanie było okazją do omówienia stopnia zaawansowania wykonania projektu oraz możliwości poszerzenia współpracy w kolejnych latach. I to nie tylko w ramach tzw. "projektów miękkich", ale również zadań o charakterze inwestycyjnym. Rozmawiali o tym przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Szczotka i zastępca burmistrza Pszczyny Grzegorz Wanot ze starostą Paskova Petrem Badurą.

Na najbliższy piątek (27 października) zaproszono do Pszczyny samorządowców, a także przedstawicieli kultury, sportu i edukacji z Paskova. W programie rewizyty zaplanowano m.in. zwiedzanie Muzeum Zamkowego, Pokazowej Zagrody Żubrów oraz skansenu.

Projekt powstał przy współpracy Urzędu Miejskiego z Agencją Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.