Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 21 września 2017
  • 25 września 2017
  • wyświetleń: 46155

[WIDEO] Woda wciąż wysoko, najtrudniejsza sytuacja na Pszczynce

Po ostatnich ulewnych dniach w kilku miejscach w naszym powiecie na rzekach przekroczone zostały stany ostrzegawcze. Co gorsza, w czwartek wieczorem poziom Wisły w Goczałkowicach przekroczył również stan alarmowy. W piątek rano ogłoszono także stan alarmowy na Pszczynce. W powiecie pszczyńskim ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.Wysoki poziom stanu rzek to efekt intensywnych opadów deszczu w ostatnich dniach. Jak poinformowało w czwartek rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, o godzinie 6.30 w powiecie pszczyńskim stany ostrzegawcze zostały przekroczone na Pszczynce w Mizerowie-Borkach oraz na Wiśle w Goczałkowicach.

Na Pszczynce poziom wody 21 września o godzinie 6.30 wynosił 228 centymetrów. Stacja Mizerów Borki ma wyznaczony stan ostrzegawczy na wysokości 220 centymetrów, a stan alarmowy - 250 centymetrów. Wieczorem woda zaczęła się jednak jeszcze podnosić. Około 22.00 miernik wskazał wodę na wysokości 241 cm.

pszczynka
Rzeka Pszczynka przekroczyła stan ostrzegawczy · fot. pless.pl


Trend na Pszczynce utrzymał się do godzin porannych w piątek. O godzinie 5.00 woda przekroczyła stan alarmowy. Poziom wody wyniósł 256 cm. W ciągu kolejnej godziny podniósł się o kolejny centymetr.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że stan alarmowy na stacji Mizerów Borki był już w tym tygodniu przekroczony, od poniedziałku wieczorem do nocy z wtorku na środę.

W tym samym czasie (21 września o godzinie 6.30) stacja Pszczyna wskazywała 311 centymetrów, czyli o 21 więcej aniżeli wynosi stan ostrzegawczy. Stan alarmowy w miejscu pomiaru na terenie naszego miasta to 340 cm. W piątek o godzinie 5.00 woda osiągnęła poziom 312 cm, a o godzinie 6.00 już 321 cm.

Na Wiśle w Goczałkowicach poziom wody wynosił w czwartek w godzinach porannych 317 cm, czyli 27 cm ponad stan ostrzegawczy. Stan alarmowy w tym miejscu wynosi 410 cm. Ta wartość została przekroczona wieczorem i osiągnęła aż 437 cm.

Na tym nie koniec, albowiem w piątek o godzinie 5.00 poziom wody w rzece Wiśle wyniósł już 472 cm, a godzinie 6.00 zaobserwowano wodę na wysokości 471 cm.


Jak wynika z informacji Krajowego Instytutu Meteorologii, to najwyższy poziom wody w rzece na wysokości Goczałkowic-Zdroju w ostatnich siedmiu dniach.

Wysoki jest również poziom wody w Rontoku, na borowinie oraz w potoku "bez nazwy". Zbudowana w 2015 roku śluza wałowa zabezpiecza Rontok przed wodami z międzywala. Dotychczas nie odnotowano żadnego zgłoszenia i interwencji straży pożarnej.

Staw Rontok w Goczałkowicach-Zdroju - 22.09.2017 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Otrzymujemy również informacje od mieszkańców w sprawie podtopień na drogach. Największe problemy występują w Grzawie, gdzie woda uniemożliwia przejazd ulicą Wiejską.

Powodz Grzawa
Podtopienia na ul. Wiejskiej w Grzawie · fot. Grzawian


- W gminie Pawłowice nie stwierdzono większych podtopień, jedynie na terenie szkód górniczych działają służby Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji monitorując sytuację - poinformował Urząd Gminy.

Pawłówka, Pawłowice, rzeka
Rzeka Pawłówka w Pawłowicach · fot. UG Pawłowice


W związku z przewidywanymi silnymi opadami deszczu oraz występującymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych niektórych rzek na terenie województwa, Wojewoda Śląski Zarządzeniem Nr 3/2017 z dnia 21 września 2017 r. ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała.


22 września z samego rana starosta Paweł Sadza zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - Sytuacja w powiecie pszczyńskim na szczęście na razie jest spokojna. Służby na bieżąco monitorują sytuację. Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego uda się do newralgicznych miejsc, by sprawdzić aktualną sytuację w terenie - mówi Paweł Sadza, szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu
Pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu pszczyńskiego · fot. Powiat


W piątek od godziny 6.00 do godziny 15.00 jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu pszczyńskiego interweniowały 10 razy. W głównej mierze działania strażaków polegały na monitorowaniu wałów przeciwpowodziowych oraz poziomu rzek w powiecie, a także pompowaniu wody z zalanych terenów oraz obiektów. Najwięcej zdarzeń odnotowano w Gminie Miedźna (6 interwencji).

Zagrożenie powodziowe na granicy gminy Miedźna i Brzeszcze - 22.09.2017 · fot. Krzysztof Stokłosa


Ponadto, w miejscowości Goczałkowice-Zdrój prowadzone są działania związane z zabezpieczeniem domu jednorodzinnego przed zalaniem. Łącznie do godziny 15.00, we wszystkich akcjach brało udział 14 zastępów PSP oraz OSP.Niestety najbliższe godziny również będą deszczowe. Synoptycy zapowiadają, że intensywnie padać będzie całą sobotę. Pojawiają się także prognozy mówiące o tym, iż do pierwszych przejaśnień dojdzie dopiero w przyszłą środę.

Zalana ulica Brzechwy w Pszczynie - 22.09.2017 · fot. nadesłane przez Czytelnika


W sobotnie popołudnie ponownie podniósł się poziom Pszczynki. W Mizerowie-Borkach wynosi on 273 cm i przekracza wartość alarmową o 23 cm. Podobna sytuacja ma miejsce w Pszczynie, gdzie wysokość rzeki wynosi 353 cm, co przewyższa wartość alarmową o 13 cm. Nieciekawie przedstawia się również sytuacja w Goczałkowicach, gdzie rzeka Wisła przekroczyła wartość alarmową o 43 cm.

ulica dębowa w Goczałkowicach
Zalana ulica Dębowa w Goczałkowicach · fot. nadesłane przez Czytelnika


W związku z intensywnymi opadami deszczu, w dniach od 22 września do godziny 11.00 dnia 25 września, jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu pszczyńskiego interweniowały 35 razy. W głównej mierze działania strażaków polegały na monitorowaniu wałów przeciwpowodziowych oraz poziomu rzek w powiecie, a także pompowaniu wody z zalanych terenów oraz obiektów. Najwięcej zdarzeń odnotowano w Gminie Miedźna - 14 interwencji. Do tej chwili prowadzone są tam działania, związane z pompowaniem rozlewiska w Woli na ul. Powstańców. Ponadto, większą ilość zdarzeń odnotowano także w Gminie Goczałkowice-Zdrój oraz w Gminie Pszczyna. Łącznie we wszystkich akcjach brały udział 52 zastępy PSP oraz OSP.

ulica Stawowa w Goczałkowicach
Teren przy ulicy Stawowej w Goczałkowicach · fot. nadesłane przez Czytelnika


W poniedziałkowe przedpołudnie Krajowy Instytut Meteorologii sygnalizuje, że na rzece Pszczynce w Mizerowie-Borkach i Pszczynie nadal utrzymuje się poziom alarmowy. W Mizerowie poziom wody wynosi 278 cm i przekracza wartość alarmową o 28 cm, natomiast w Pszczynie - wysokość rzeki wynosi 347 cm wynosi, co przewyższa wartość alarmową o 7 cm. Z kolei w Goczałkowicach sytuacja się poprawia. Z każdą godziną poziom wody obniża się i obecnie wynosi 375 cm (wartość ostrzegawcza).

BM, Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.