pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 26 lipca 2017
  • wyświetleń: 12008

Uczniowie "Chrobrego" otrzymali stypendia im. St. Czetwertyńskiego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

25 lipca w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie dwoje najzdolniejszych uczniów odebrało z rąk księcia Alberta Czetwertyńskiego stypendia za wybitne osiągnięcia w nauce i wkład w życie szkoły. Wręczenie wyróżnień odbyło się w ramach II Zjazdu Rodziny Czetwertyńskich w Pszczynie.

Reklama

Najzdolniejsi uczniowie "Chrobrego" otrzymali stypendia im. Stanisława Czetwertyńskiego - 25.07.2017 · fot. Powiat


Czetwertyńscy to ród książęcy, wywodzący się z rządzącej średniowieczną Rusią dynastii Rurykowiczów. Są jedną z najstarszych rodzin polskiej arystokracji. W latach 20. XX wieku do pszczyńskiej szkoły uczęszczał m.in. Stanisław Światopełk-Czetwertyński, ojciec księcia Alberta.

W 2012 roku podczas jubileuszu 270-lecia LO im. B. Chrobrego książę Albert Czetwertyński zaoferował, że co roku ufunduje stypendia im. Stanisława Czetwertyńskiego dla najzdolniejszych uczniów szkoły. W tym roku laureatami nagrody zostali Natalia Koczurkiewicz oraz Miłosz Dudek, którzy otrzymali czeki o wartości 3 tys. zł.

Natalia Koczurkiewicz to tegoroczna absolwentka klasy polonistyczno - medialnej. Jest laureatką konkursów językowych, m.in. konkursu języka angielskiego "Fox" 2015. W roku 2016 uzyskała certyfikat językowy Cambridge English Advanced na poziomie C2, a w roku 2017 uzyskała certyfikat językowy Delf na poziomie B2. Swoje wybitne zdolności językowe wykorzystywała w trakcie kontaktów zagranicznych podejmowanych przez szkołę. Poza nauką chętnie angażowała się w akcje charytatywne, a także została nagrodzona tytułem Wolontariusza Roku 2016 na Gali Wolontariatu Ziemi Pszczyńskiej.

stypendium czetwertyńskiego
Najzdolniejsi uczniowie "Chrobrego" otrzymali stypendia im. Stanisława Czetwertyńskiego · fot. Powiat


Miłosz Dudek to m.in. finalista LX Olimpiady Astronomicznej, zdobywca trzeciego miejsca w XXXIII Ogólnopolskim Sejmiku Matematyków, dziesiątego miejsca w szachach w województwie, wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY, a także wyróżnienia w XII Regionalnym Konkursie Matematycznym dla klas I szkół ponadgimnazjalnych. Jest także członkiem zespołu Dudek Band.

Podczas wręczania stypendiów w auli obecnych było prawie 80 członków rodziny Czetwertyńskich, którzy odwiedzili Pszczynę z okazji II Zjazdu Rodziny Czetwertyńskich w Pszczynie. - To spotkanie jest tutaj po to, żebyśmy mogli wręczyć stypendia dla dwóch uczniów, a stypendia te ufundowałem dla uczczenia pamięci mojego ojca, a waszego dziadka czy pradziadka, Stanisława Czetwertyńskiego - mówił książę Albert Czetwertyński. - Przyprowadziłem was tutaj, gdzie nasz ojciec, który miał naprawdę trudne życie, wychowywał się, uczył się i był bardzo szczęśliwy. Od siebie dodam, że przyjeżdżam tu z wielką przyjemnością. Mam tutaj wielu przyjaciół i zawsze czuję się tu fantastycznie - podkreślał książę Albert.

W uroczystościach oprócz rodziny Czetwertyńskich udział wzięli m.in. starosta pszczyński, Paweł Sadza oraz dyrektor "Chrobrego" Renata Dyrda. Za oprawę muzyczną zadbał Dudek Band porywając zebranych gości do tańca.

new / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj