pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 23 lutego 2017
  • wyświetleń: 4440

IV Pszczyński Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej

We wtorek 21 lutego odbyła się już IV edycja Pszczyńskiego Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Artyści zaprezentowali się na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury. W trakcie Festiwalu najważniejszy był śpiew, język francuski i dobra zabawa.

Festiwal frankofoński · fot. Powiat


IV Pszczyński Festiwal Piosenki Frankofońskiej został zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum nr 1 oraz III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie, Urząd Miejski przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Języków i Kultur. Patronat nad imprezą objęli Ambasada Belgii - Przedstawicielstwo Walonii - Brukseli w Polsce oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Jak co roku, Alina Jaworska i Elżbieta Matula, nauczycielki języka francuskiego postarały się, aby celem Festiwalu, oprócz dobrej zabawy, było poznanie współczesnych piosenek w języku francuskim. Do udziału zgłosiło się 17 wokalistów, duetów i zespołów, 31 uczniów Klas Frankofońskich województwa śląskiego. W imprezie uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Pszczyny, Gliwic, Mysłowic, Skoczowa, Kryr, Pawłowic i Bestwinki.

Organizatorzy IV Pszczyńskigo Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej zaprosili burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola, Barbarę Sopot-Zembok - zastępcę burmistrza Pszczyny, Krystiana Szostaka - wicestarostę pszczyńskiego, Andrzeja Mroza - starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Katowicach, Sławomira Kowalskiego - naczelnika Wydziału Oświaty, Mariana Grygiera - dyrektora Pszczyńskiego Zarządu Oświaty, Marcina Bienioszka - dyrektora Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie oraz dyrektorów szkół biorących udział w festiwalu.

Występujących artystów oceniało jury. W jego skład weszli: Manon Cuppens - lektor języka francuskiego WBI, Renata Nowok - prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Ziemia Pszczyńska Zespół Regionalny Ćwiklice, Leszek Solarski - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którego specjalnością są partie basowe; uczestnik licznych festiwali i konkursów w Polsce i za granicą; finalista Konkursu Muzyki Słowiańskiej 2008 oraz zdobywca nagrody za najlepsze wykonanie pieśni współczesnej na konkursie Złote Globy 2015; główny wykonawca wielu przedstawień i oper, między innymi partii w "Weselu Figara", w "Don Giovannim" oraz w "Makbecie", Michał Czernek - dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury; wokalista zespołu "Avocado", który znalazł się w grupie dziewięciu finalistów pierwszej edycji znanego programu "X Factor" telewizji TVN;

W wyniku obrad Jury wyłoniono zwycięzców:
  • I miejsce zajęły uczennica Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie - Magdalena Mynarska i Patrycja Sołtys;
  • II miejsce zajęła uczennica Gimnazjum nr 1 w Mysłowicach - Karolina Gabryś;
  • III miejsce zajęła uczennica Gimnazjum Publicznego w Kryrach - Agata Dyrda.


Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej zorganizowany został w Pszczynie już po raz czwarty. Język francuski na stałe już zagościł w pszczyńskich szkołach, a uczniowie coraz chętniej się go uczą i jak widać posługują się nim zarówno w mowie, jak i śpiewaniu.

Gratulujemy uczniom odwagi, pomysłowości, talentu i życzymy dalszych sukcesów.

Organizatorzy IV Pszczyńskiego Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej pragną raz jeszcze złożyć serdeczne podziękowania wszystkim uczniom, nauczycielom i gościom za przybycie i udział. Dziękujemy naszym partnerom i sponsorom, pracownikom Pszczyńskiego Centrum Kultury za pomoc oraz Urzędowi Miasta za ogromne zaangażowanie i wsparcie.

III LO, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.