pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 października 2016
  • 24 października 2016
  • wyświetleń: 14584

Czy musimy się truć? List mieszkańca ws. spalania śmieci

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śmieci, odpady" podaj

Spacer wieczorową porą po ulicach naszej gminy nie należy do przyjemnych ani zdrowych. Przyczyną tego stanu rzeczy jest śmierdzący dym unoszący się z kominów. Jeden z zaniepokojonych mieszkańców zabrał głos w tej sprawie.

Co roku od jesieni zaczyna się ten sam problem - dymy z kominów. Jak słychać, pokonaliśmy w tym Kraków - jesteśmy super- złoty medal w kraju dla Pszczyny to cenne zwycięstwo. Pewnie w niedługim czasie zdobędziemy 1. miejsce w zachorowaniach na raka, astmę i inne ciężkie choroby. Przy obecnym stanie naszego szpitala, Pszczyna szybko się wyludni. Czy ten stan letargu ma trwać aż ktoś się obudzi na cmentarzu, chowając kogoś bliskiego z tego powodu?

Może czas na społeczne protesty, bo nasze władze działają pozornie - jakieś bzdurne ankiety, a konkretów brak. Straż miejska interweniuje tylko na donosy, a przecież oni też się tym trują. Jest część społeczeństwa, która uporczywie truje wszystkich. Wielu twierdzi, że jakby dostali dotację, to zmienią piec. Tak było kilka lat temu - dotacja poszła - efektów brak. Dlaczego? Wieść gminna niosła: wymień piec, weź pieniądze i dogadaj się z dostawcą pieca, po odbiorze wspawają ci dodatkowe drzwiczki w piecu - będziesz mógł palić wszystkim. Efektami oddychamy. Tu widać brak kontroli wtórnych - co najmniej raz w roku należy sprawdzić, czy piec jest zgodny z protokołem odbioru i właściwy opał.

Ponadto jest tzw. fundusz obywatelski, można przeznaczyć go na wymianę pieców, ale w umowie musi być zapisana coroczna kontrola. Urząd mógłby również sprawdzić, który producent produkuje rzeczywiście ekologiczne piece, bo tu jest pełna dowolność. To mogłaby zrobić teraz straż miejska - w czasie kontroli określać od kogo jest piec i czy spala właściwie. Do tego nie trzeba zasłaniać się brakiem ustaw i innych przepisów. Dajemy pieniądze na konkretny cel i mamy prawo kontrolować efekty. Nauczą się producenci i odbiorcy. To jest do zrobienia, bez wielkich pieniędzy.


Porwit Adam


Przypominamy, że w Pszczynie powołane zostały tzw. Eko Patrole, do których należą specjalnie przeszkoleni strażnicy miejscy. Ich podstawowym zadaniem będzie właśnie kontrola palenisk. Strażnicy będą pojawiali się tam, gdzie padnie podejrzenie o spalaniu odpadów, które nie powinny trafiać do pieca.

Jednocześnie przypominamy numery telefonów alarmowych Straży Miejskiej w Pszczynie: (32) 210-28-50 oraz (32) 210-43-73, a także numer telefonu patrolu: 602-570-838.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.