pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 października 2016
  • wyświetleń: 5206

Sławomir Pastuszka został nominowany do nagrody POLIN

Sławomir Pastuszka, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, otrzymał nominację do Nagrody POLIN 2016.

Zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Pszczynie ze Sławomirem Pastuszką - 16.10.2015
Zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Pszczynie ze Sławomirem Pastuszką - 16.10.2015 · fot. Andrzej Grynpeter


Podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wręczono Nagrodę POLIN 2016. Laureatem 2. edycji konkursu został Jacek Koszczan, założyciel i prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej - Sztetl Dukla. Wyróżnienia otrzymali: Robert Augustyniak z Grodziska Mazowieckiego oraz Mirosław Skrzypczyk z Lelowa i Szczekocin. Nagroda Specjalna została przyznana Janowi Jagielskiemu z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

- Tegoroczna Nagroda POLIN ma zwrócić uwagę na to, że dziesiątki osób na polskiej prowincji starają się chronić pamięć o żyjących tam przez setki lat Żydach. Robią to bez żadnego rozgłosu, z potrzeby serca. Ich praca zasługuje na najwyższe uznanie, szacunek i wsparcie - mówi Tomasz Pietrasiewicz, członek Kapituły konkursu, laureat Nagrody POLIN 2015.

Wśród blisko 200 zgłoszeń nadesłanych do Muzeum POLIN znalazło się 88 różnych kandydatów, zarówno osób prywatnych, jak i instytucji. Kapituła pod przewodnictwem Mariana Turskiego nominowała sześć osób i jedną instytucję. Podczas czwartkowej gali nominacje odebrali:
  • Aleksandra Markiewicz, twórczyni Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym;
  • Sławomir Pastuszka, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie;
  • Łukasz Połomski, pomysłodawca i założyciel Sądeckiego Sztetla oraz
  • Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku.


O wyniku konkursu zadecydowali członkowie kapituły: przewodniczący Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum POLIN, Dariusz Stola, Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Grażyna Pawlak, Dyrektor Fundacji im. Profesora Mojżesza Schorra, Tomasz Pietrasiewicz, Dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie, laureat Nagrody POLIN 2015, Paula Sawicka, Przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita" oraz Piotr Wiślicki, Przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Nagroda POLIN została przyznana po raz pierwszy w 2015 r. Otrzymał ją Tomasz Pietrasiewicz, który od 1998 roku realizuje szereg projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów. W realizowanych programach ośrodek nawiązuje do symbolicznego i historycznego znaczenia swojej siedziby, Bramy Grodzkiej, zwanej też Bramą Żydowską, która była dawniej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, miejscem spotkania różnych kultur, tradycji i religii.

Sławomir Pastuszka dzieli swój czas i zaangażowanie pomiędzy Pszczynę i Kraków. Od 11 lat jest społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie, gdzie prowadzi zaawansowane prace renowacyjne. Odnowił ponad 250 nagrobków i w całości uporządkował teren nekropolii. Aktywnie współpracuje z Urzędem Miejskim w Pszczynie.

Podczas corocznej imprezy "Spotkania z Kulturą Żydowską" prowadzi dla mieszkańców wykłady historyczne, oprowadzanie po cmentarzu oraz mieście śladami pszczyńskich Żydów. Od 2012 roku regularnie publikuje w miejscowej gazecie "Głos Pszczyński" artykuły na temat losów rodzin żydowskich z Pszczyny, rabinów, synagogi i miejscowych tradycji. W 2012 roku wydał przewodnik "Śladami pszczyńskich Żydów", który rok później ukazał się w wersji rozszerzonej, a w 2015 roku książkę pt. "Nic to innego tylko dom boży..., czyli o dziejach pszczyńskich synagog", z której całkowity dochód został przeznaczony na renowację kolejnych nagrobków na cmentarzu. Jest twórcą i redaktorem naczelnym studenckiego pisma naukowego "Judaista". Został wyróżniony przez burmistrza Pszczyny nagrodą w dziedzinie kultury.

Prywatnie jest nauczycielem kultury żydowskiej w Lauder e-Learning Schools oraz doktorantem w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przygotowuje pracę dotyczącą pszczyńskiego cmentarza.

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.