pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 października 2016
  • 18 października 2016
  • wyświetleń: 24458

Hałda w Rudołtowicach jest coraz wyższa. Sprawa już w prokuraturze

W bardzo krótkim czasie w Rudołtowicach, tuż przy Wiśle wyrosła bardzo wysoka hałda. Problem już kilka miesięcy temu zgłoszono do władnych instytucji. Mimo to, dziś wygląda na to, że tematu nikt w naszej gminie nie kontroluje, mieszkańcy czują się bezsilni, a składowisko kamienia z każdym dniem staje się coraz wyższe. W październiku sprawa trafiła do prokuratury.

Hałda w Rudołtowicach - 17.10.2016 · fot. pless.pl


O powstającej w Rudołtowicach hałdzie po raz pierwszy informowaliśmy na portalu pless.pl w marcu, krótko po tym jak przy jednym ze stawów rozpoczęto składowanie kruszywa. W sprawie tej interweniował radny Andrzej Wojtanowicz. Zwracał uwagę, że odpady pochodzą z czechowickiej kopalni Silesia i nie jest znany ich skład.

Jeszcze tego samego miesiąca burmistrz Dariusz Skrobol zapewniał, że niekontrolowany wywóz został zablokowany, a temat został przekazany do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Jak wówczas usłyszeliśmy w ratuszu, już 4 lutego miało się zakończyć zasypywanie stawu. Pomimo tych zapewnień, prace nadal były prowadzone, co jeszcze 16 marca zostało zarejestrowane przez naszą redakcję (wideo poniżej).

Wideo z 16 marca 2016r.:


Od tamtego momentu minęło przeszło pół roku. Temat powrócił na jednej z ostatnich komisji Rady Miejskiej w Pszczynie. Tak jak wcześniej, dyskusję w tej sprawie rozpoczął radny Andrzej Wojtanowicz. - Zgłosiliśmy nielegalny wywóz kamienia z kopalni, wszystkie instytucje się tym zajęły, a po uszach dostali mieszkańcy. WIOŚ zajął się tematem, ale nie od strony inwestora, który działa nielegalnie, choć przepis mówi, ze nie można o tyle podnieść działki - grzmiał podczas posiedzenia komisji radny, zwracając uwagę, że mieszkańcy otrzymali pisma, iż instytucja będzie sprawdzać, gdzie ludzie wypuszczają ścieki.

Radny dodał, że mimo upływu czasu kruszywo nadal jest wywożone. - Hałda jest wysoka na kilkadziesiąt metrów i nikt się tym nie zajmuje - mówił.

Krótko po posiedzeniu komisji o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy burmistrza Pszczyny, Dariusza Skrobola. - Przekazaliśmy sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, który prowadzi teraz związane z tym czynności - tłumaczył burmistrz. - Częściowo hałda jest na prywatnym gruncie, więc nie za bardzo możemy coś w tej sytuacji zrobić. Zobowiązałem przedsiębiorcę, że ma tam nie wysypywać tego kamienia, ale na tym kończą się moje kompetencje.

Aktualizacja:

Po rozmowie z naszą redakcją, a przed publikacją artykułu, w pierwszej połowie października burmistrz Dariusz Skrobol złożył doniesienie do prokuratury w Pszczynie na działalność firmy składującej kamień.

"Naszym zdaniem zarówno lokalizacja zwałowiska jak i sposób prowadzenia działalności jest nielegalna, narusza zapisy planu zagospodarowania przestrzennego, nie została poprzedzona żadnymi badaniami wpływu na glebę, stan wód podziemnych, stanowiąc zagrożenie dla środowiska" - czytamy w piśmie do prokuratury.


Rozmiar i postęp prac prowadzonych przez prywatną firmę doskonale ilustrują zdjęcia. Powyżej publikujemy zdjęcia z 17 października, a poniżej zdjęcia z 16 marca br.

Składowisko w Rudołtowicach - 16.03.2016 · fot. pless.pl

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.