pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 sierpnia 2016
  • 15 września 2016
  • wyświetleń: 4885

[ZDJĘCIA] Zakończył się remont poddasza w Muzeum Prasy Śląskiej

Wszelkie trudności związane z trwającym od lipca ubiegłego roku remontem poddasza w Muzeum Prasy Śląskiej zostały przełamane i remont ostatecznie został zakończony. Od 10 września można ponownie odwiedzać obiekt.

Poddasze w Muzeum Prasy Śląskiej po remoncie - 09.2016 · fot. Piotr Buchta


W ramach prac zlikwidowano utworzony w latach 80-tych XX wieku sufit, odkryto szczyty, na których wyeksponowano surową cegłę. Kompletnie wymieniono podłogę oraz stolarkę okienną. Zakonserwowano konstrukcję nośną dachu, wymieniono instalację elektryczną oraz zainstalowano nowoczesne oświetlenie, zmodernizowano centralne ogrzewanie. Sala została wyposażona w nowe gabloty, oświetlone światłem ledowym. Obecnie przygotowywana jest nowa ekspozycja.

- Niebywałą trudnością w pracach wykończeniowych okazał się brak kątów prostych na powierzchniach płaskich. Warto przypomnieć, że budynek pochodzi z końca XVIII w. i został wybudowany jako wypełnienie pomiędzy budynkami zlokalizowanymi na łuku istniejącego traktu - informują pracownicy Muzeum.

Wdrożona koncepcja zmian architektonicznych w Muzeum Prasy Śląskiej została opracowana kilka lat temu w pszczyńskiej "Fabryce Pomysłów" przez Anię Górę-Wojtyła oraz Miłkę Krzemień. Realizacja projektu wymagała nadzoru konserwatora zabytków. Z powodu remontu, w okresie wakacji atrakcja była nieczynna dla zwiedzających.

---

Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie powstało w 1985 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. W Muzeum znajduje się zrekonstruowany gabinet Wojciecha Korfantego. Ekspozycję placówki stanowi ogromna ilość gazet i czasopism o treściach patriotycznych - budowanie świadomości narodowej polskiej Ślązaków, doprowadzenie do rozstrzygnięć historycznych - trzy powstania śląskie i plebiscyt, powrót do Macierzy, a także sprzęty, maszyny i inne eksponaty z zakresu czasopiśmiennictwa śląskiego oraz dawnego drukarstwa i introligatorstwa. Nierzadko trafiają się białe kruki.

W kamieniczce Muzeum na piętrze mieści się także "Izba u Telemanna" - salka muzyki kameralnej, prezentująca dawne instrumenty muzyczne z terenu Śląska, jak również użyczająca swojego zaczarowanego wnętrza muzykom i koncertmistrzom.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.