pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 lipca 2016
  • 19 lipca 2016
  • wyświetleń: 4589

W Goczałkowicach-Zdroju jest już sejsmograf - wykryje wstrząsy

W środę w budynku Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój został zainstalowany sejsmograf. Urządzenie posłuży do monitorowania wstrząsów powstałych w wyniku tąpnięć i innych zjawisk, które mogą je wywoływać.

Sejsmograf, wstrząsy, Goczałkowice
W Goczałkowicach-Zdroju zainstalowano sejsmograf. · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


- Potrzeba pomiaru wstrząsów zrodziła się w maju, kiedy wielu mieszkańców odczuło silny wstrząs na powierzchni ziemi. Wstrząs wystąpił po raz pierwszy i miał charakter lokalny - mówi sekretarz gminy, Maria Ożarowska.

Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego odpowiadając na pismo wójt poinformował, że żadne z urządzeń sejsmologicznych zabudowanych na stacjach najbliższych gminie nie zarejestrowało zaistnienia wstrząsu. Z kolei w Zakładzie Sejsmologii Instytutu Geofizyki PAN w Krakowie stwierdzono, że w tym dniu stacje należące do PAN zlokalizowane na południu Polski zarejestrowały trzy słabe zjawiska o niewielkiej magnitudzie, które generalnie nie powinny być odczuwalne na powierzchni.

- W ocenie Zakładu Sejsmologii dokładne określenie efektów powierzchniowych wskutek niewielkich wstrząsów wymaga rejestracji ze znacznie bliższych odległości. Zatem majowe zdarzenie pozostanie nadal zagadką lecz w przyszłości, jeżeli kiedykolwiek dojdzie do podobnej sytuacji, będzie to już udokumentowane - objaśnia sekretarz.

Sejsmograf jest własnością Zakładu Geologii i Geofizyki w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach, a Goczałkowice-Zdrój zostały włączone do programu badań w ramach Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej. Decyzja o instalacji urządzenia na terenie gminy jest efektem nawiązania współpracy samorządowców z kierownikiem tego zakładu - dr hab. inż. Grzegorzem Mutke.

new / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.