pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 lipca 2016
  • wyświetleń: 14856

Komentarz starosty Pawła Sadzy ws. sytuacji w pszczyńskim szpitalu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

Starosta Paweł Sadza odniósł się do obecnej sytuacji w szpitalu w Pszczynie. Przypomnijmy, że mieszkańcy skarżą się, że w prowadzonej przez Centrum Dializa placówce jest chaos, a w salach znajduje się więcej pacjentów niż powinno.

Szpital, Pszczyna
Szpital w Pszczynie · fot. Joanna Karwacka / pless.pl


W środę o komentarz do sytuacji w pszczyńskim szpitalu poprosiliśmy starostę Pawła Sadzę. To powiat pszczyński pięć lat temu wydzierżawił placówkę zdrowia spółce Centrum Dializa (decyzja w tej sprawie zapadła jeszcze w 2010 roku). Umowę podpisano na okres 20 lat.

Komentarz starosty Pawła Sadzy:

25 czerwca do Starostwa wpłynęła informacja od mieszkanki Pszczyny zwracająca uwagę na warunki panujące w szpitalu. W szczególności mieszkankę zaniepokoiło umieszczenie na jednym piętrze Oddziału Neurologicznego oraz Wewnętrznego. Natychmiast zwróciliśmy się do "Centrum Dializa" o udzielenie wyjaśnień w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że obecna sytuacja wynika z działań podejmowanych w związku z pracami dostosowawczymi budynku szpitala do przepisów przeciwpożarowych i jest to sytuacja przejściowa.

Jakkolwiek ocena warunków lokalowych, jak i jakości oraz sposobu realizowania usług medycznych przez "Centrum Dializa" w pszczyńskim szpitalu należy do Narodowego Funduszu Zdrowia, tak powiat zawsze stara się reagować na każdy niepokojący sygnał ze strony mieszkańców. Wezwaliśmy spółkę do przeniesienia Oddziału Chorób Wewnętrznych z pierwszego piętra z powrotem na trzecie piętro lub inne, wolne piętro budynku szpitala. Wezwaliśmy również do poprawienia jakości usług medycznych i dostosowania ich do obowiązujących norm. Ponadto, prowadzimy rozmowy z dyrekcją szpitala w sprawie warunków tam panujących. Nie ukrywam, że rozmowy te do najłatwiejszych nie należą. Nasze możliwości w tej kwestii są ograniczone, ponieważ powiat sprawuje kontrolę nad sposobem wykorzystania dzierżawionego przez spółkę majątku tj. budynku oraz sprzętu medycznego. Wszelki nadzór nad realizacją usług medycznych sprawuje NFZ.


Obecna sytuacja to nie pierwszy niepokojący sygnał z pszczyńskiego szpitala. Już wcześniej pacjenci skarżyli się, że placówka oszczędza na ich leczeniu. Doszło też do zwolnień dotychczasowego personelu pielęgniarskiego i lekarskiego. W 2013 roku szpital był na ustach całej Polski, gdy zabrano z niego łóżka podarowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Wkrótce w Pszczynie Telewizja Polska zapowiada nakręcenie kolejnego materiału dotyczącego szpitala. Najprawdopodobniej do nagrania dojdzie 20 lipca o 14.00 (wcześniej planowano datę 23 lipca).

Szpital w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie" podaj

new / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.