pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 października 2015
  • 23 października 2015
  • wyświetleń: 3658

Portrety pszczyńskich książąt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj

Za nami:

Od 23 października w Muzeum Zamkowym w Pszczynie można oglądać ekspozycję "Galeria portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich". Nowa wystawa stała Muzeum Zamkowego w Pszczynie nawiązuje w swej formie do dawnych galerii przodków urządzanych w wielkopańskich rezydencjach w celu demonstrowania "starożytności" rodu, dynastycznej dumy, ciągłości tradycji domu oraz powiązań ze znaczącymi rodzinami.

Galeria portretów


Po raz pierwszy jest na niej prezentowana należąca do Muzeum Zamkowego w Pszczynie wyjątkowa kolekcja portretów ocalonych w okresie powojennym przed rozproszeniem i zniszczeniem. Dzieła ukazują członków trzech rodów panujących w Pszczynie od poł. XVI w. po I poł. wieku XX - Promnitzów, Anhaltów oraz Hochbergów, a także osoby z nimi skoligacone. Wystawa pozwala nie tylko prześledzić skomplikowane związki genealogiczne arystokracji środkowoeuropejskiej, ale także przeobrażenia, jakim podlegało europejskie malarstwo portretowe, przede wszystkim śląskie i niemieckie, od czasów renesansu po I trzydziestolecie XX w. W trzech zabytkowych wnętrzach zamku pszczyńskiego zgromadzono ponad 60 olejnych obrazów, w tym dzieła uznanych niemieckich, angielskich czy polskich portrecistów. Uzupełniają je grafiki, rzeźby i inne eksponaty.

BM / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Zamek

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Zamek" podaj