pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 23 lutego 2015
  • wyświetleń: 2218

Kobiór nominowany do tytułu Lidera

Do kobiórskiego urzędu wpłynął List Nominacyjny dla Gminy Kobiór do tytułu Lidera Rozwoju Regionalnego 2015. Jest to ogólnopolski program promujący dobre standardy zarządzania oraz wzorce funkcjonowania, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Polska Agencja Przedsiębiorczości. Jego celem jest zaprezentowanie i nagrodzenie podmiotów działających na rynkach regionalnych, których głównym wyznacznikiem jest dbanie o dobro mieszkańców i praca nad rozwojem.

nominacja


Program Lider Rozwoju Regionalnego prowadzony jest przez redakcje: "Biznes Plus" w "Gazecie Wyborczej" oraz "Forum Przedsiębiorczości, dodatek do "Dziennika Gazety Prawnej". Jak wskazuje organizator, nagroda (a także sama nominacja) jest wyrazem uznania dla prowadzonej działalności i uhonorowania sukcesów tych, których działania silnie wpisały się w dane regiony i mają niebagatelny wpływ na lokalną społeczność.

Nominacja jest dużej mierze wynikiem, ogłoszonego w listopadzie 2014 roku, rankingu dotyczącego procentowego udziału wydatków majątkowych finansowanych ze środków unijnych w latach 2011-2013 wśród gmin wiejskich bardzo wysokiego 2. miejsca w województwie śląskim, a 8. miejsca w kraju. Ów ranking klasyfikował Kobiór w latach 2009 - 2012 na 13. miejscu w kraju. Jest to duży sukces, gdyż w latach 2004 - 2009 gmina zajmowała dopiero 1323. miejsce. Jest to skok, aż o 1325. miejsc.

Autorzy opracowania dokonali porównania prezentowanych przez samorządy sprawozdań z wykonania budżetów. Według publikacji aż 68,58% wydatków inwestycyjnych gminy Kobiór w tym okresie stanowiły pozyskane środki zewnętrzne stanowiące dotacje z Unii Europejskiej.

Powyższe dane przedstawiają jak bardzo ważną rolę pełnią fundusze unijne w finansowaniu inwestycji samorządowych. Bez tej pomocy wiele gmin, szczególnie tych mniejszych, nie byłoby w stanie sprostać tak dużym wyzwaniom finansowym. W przypadku gminy Kobiór przede wszystkim przyczyniły się do tego realizacje następujących inwestycji: Ochrona zbiorników małej retencji na rzece Korzeniec poprzez rozbudowę istniejącej oczyszczalni ścieków "Wschód" wraz z budową sieci kanalizacji sanitarnej w Kobiórze, modernizacja dróg gminnych, rozbudowa Przedszkola, termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

BM / pless.pl, źródło: UG Kobiór

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.