pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Wiadomości

  • 20 lutego 2015
  • 26 lutego 2015
  • wyświetleń: 9034

Aleja będzie wyłożona kostką

Wiosną przebudowana zostanie główna aleja w pszczyńskim Parku Zamkowym. Na odcinku od zamku do mostku zostanie wyłożona betonową kostką. Obecnie ma nawierzchnię asfaltową, wielokrotnie łataną, ale mimo to pełną dziur i nierówności.

Aleja w Parku Zamkowym w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Główna aleja w parku to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również jeden z ważniejszych szlaków pieszych łączących północne osiedla i sołectwa ze starówką oraz południowymi dzielnicami miasta. Dziennie korzysta z niego bardzo wielu mieszkańców w drodze do pracy, do szkoły oraz innych miejsc.

Jej przebudowa planowana była już od wielu lat. Mimo to, prace w tym roku przeprowadzone zostaną tylko na krótkim odcinku.

- To decyzja, która ciągnie się od dwóch lat. Stan alei jest bardzo zły, tak samo jak płyty rynku. Szukaliśmy możliwości zrobienia remontu w zeszłym roku, ale nie mieliśmy odpowiednich środków finansowych - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Rozpisany przetarg dotyczy fragmentu od strony wejścia do zamku do mostku. Na tyle nas tak naprawdę teraz stać - objaśnia i zaznacza, że jeśli znajdą się dodatkowe środki finansowe, to prace będzie można kontynuować na kolejnym odcinku.

Aleja w Parku Zamkowym w Pszczynie
Aleja w Parku Zamkowym w Pszczynie · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Według przygotowanej dokumentacji część alei wyłożona zostanie dwukolorową kostką betonową. Zostanie ułożona według wzoru, który zdaniem projektanta ma nawiązywać do zabytkowego otoczenia.

- To wynik konsultacji z konserwatorem i poszukanie takiego materiału, który nawiązuje też do innych ścieżek. W parku jest wiele różnych miejsc, są tutaj: asfalt, kostki różnego rodzaju. Ta kostka pasuje do całości. Będzie wyglądała dobrze i dzięki temu, że jest płaska będzie przejezdna dla osób na wózkach - opisuje dobór rodzaju nawierzchni burmistrz.

Park,projekt,kostka,nawierzchnia,plan,Maksiplan
Zaprojektowany wzór ułożenia kostki na głównej alei w parku · fot. projekt firmy MaksiPlan


Prace mają zakończyć się do końca maja. Choć zapewne część alei zostanie wyłączona z ruchu, to utrudnienia mają być krótkotrwałe.

Projekt dla tej inwestycji przygotowała spółka MaksiPlan, odpowiedzialna między innymi za dokumentację przebudowy parkingu przy ul. Bolesława Chrobrego oraz przebudowy płyty rynku.

new / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.