pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 września 2014
  • wyświetleń: 2570

Zmarł wieloletni działacz Pawłowic

W niedzielę, 14 września zmarł wieloletni działacz i były sołtys Pawłowic Tadeusz Bańczyk. Mężczyzna miał 78 lat.

Tadeusz Bańczyk urodził się 21 lutego 1936 roku w Mizerowie. W Pawłowicach mieszkał od 1945 roku. Po ukończeniu szkół rozpoczął pracę jako nauczyciel najpierw w Szkole Podstawowej w Studzionce, a następnie w Szkole Podstawowej w Pawłowicach - obecnej SP nr 1. Przez 11 lat pełnił funkcję dyrektora gminnego szkół ds. wychowawczych.

W szkole prowadził bardzo dobrze prosperującą Spółdzielnię Uczniowską, która za swoją działalność kilkakrotnie zdobywała pierwsze miejsce w województwie oraz drugie miejsce w skali kraju. Zajmował się działalnością PCK, pracował również jako instruktor w Domu Kultury w Pawłowicach. Był kuratorem społecznym ds. dzieci i młodzieży przy sądach w Pszczynie, Wodzisławiu Śląskim i Jastrzębiu-Zdroju. Przez 6 lat pracował z młodzieżą wojskową ramach jednostki Obrony Terytorialnej Kraju, która funkcjonowała w Pniówku.

Tadeusz Bańczyk
Tadeusz Bańczyk podczas wręczenia nagród "Za Zasługi dla Gminy Pawłowice" w 2008 r. (pierwszy z prawej). · fot. UG Pawłowice


Bardzo ważną działalnością Pana Tadeusza Bańczyka było pełnienie funkcji ławnika, za co został uhonorowany medalem za zasługi w ochronie porządku publicznego. Był radnym powiatowym i radnym gminy, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Był przewodniczącym w Radzie Nadzorczej Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego.

W 1991 roku został sołtysem Pawłowic. Angażując się w działalność społeczną bardzo dobrze poznał sołectwo, gminę i powiat, w dowód czego wybrany został Prezesem Stowarzyszenia Sołtysów i Przewodniczących Rad Osiedlowych Powiatu Pszczyńskiego, które skupiało 31 sołectw. Odgrywał wielką rolę w życiu społecznym pawłowickiego środowiska, dbając o harmonijny rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny. Swoje sołtysowanie zakończył 1 lutego 2012 roku.

Tadeusz Bańczyk 2
Święto Niepodległości w 2013 r. - tuż przed wręczeniem medalu dla zasłużonych w dziedzinie edukacji. · fot. UG Pawłowice


Za całokształt pracy zawodowej i społecznej został uhonorowany m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał nagrody Ministra i Kuratora Oświaty. W 2008 roku znalazł się wśród laureatów gminnej nagrody "Za zasługi dla Gminy Pawłowice". W ubiegłym roku otrzymał pamiątkowy medal "Zasłużony dla Edukacji w gminie Pawłowice". Zmarł 14 września 2014 roku w wieku 78 lat.

Pogrzeb śp. Tadeusza Bańczyka odbędzie się w środę, 17 września o godzinie 10.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach.

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.