pless.pl

Reklama

Wiadomości

  • 22 sierpnia 2014
  • wyświetleń: 3381

Ponad milion na rewitalizację stawu

Wkrótce rozpoczną się prace przy rewitalizacji stawu znajdującego się na terenie parku pszczyńskiego. Projekt zakłada przywrócenie pierwotnego systemu wodnego wraz z poprawą estetyki wokół stawu - poinformował w środę Urząd Miasta w Pszczynie.

staw, łąka
Teren wokół stawu zostanie odnowiony


Burmistrz Dariusz Skrobol podpisał w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowę o dofinansowanie w formie dotacji na rzecz przywrócenia życia biologicznego w ekosystemie wodnym na terenie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Na ten cel gmina otrzyma dotację w wysokości 955.425 złotych. Całkowity koszt projektu wynosi 1.107.000 złotych.

- Milion złotych to spora suma, natomiast potrzeby są zdecydowanie większe. Będziemy rewitalizować staw, który poza przywróceniem życia biologicznego jest niezmiernie istotny w zakresie ochrony powodziowej dla mieszkańców Starej Wsi i ul. Szymanowskiego. Dokładnie za rok będzie to piękny staw, z odwodnieniem, kanalizacją. Przy dużych opadach będzie zbierał tą wodę, która do tej pory stała na ulicy Chopina, w trakcie kiedy były intensywne opady. Modernizacja całego parku pszczyńskiego łącznie z alejami jest wyceniona na około 35 - 40 milionów. My staramy się więc robić to małymi krokami, rok w rok doinwestowując park kwotami z budżetu gminy, ale również korzystając z dotacji, tak jak ta z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - powiedział burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

W ramach zadania zostanie wykonane odmulenie istniejącego stawu wraz z wyprofilowaniem skarp. Realizacja posłuży odtworzeniu pierwotnego systemu wodnego wraz z poprawą stanu estetycznego nawiązującego do wyglądu elementów historycznych zachowanych do lat współczesnych. Prace wokół stawu mają zostać zakończone w 2015 roku.

BM / pless.pl
źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.