pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 2071

Młodzież z Gilowic z wizytą w Wilnie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach" podaj

7 kwietnia troje uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Gilowicach: Karolina Pękała, Michalina Drewniak i Jarosław Bryja pod opieką pani dyrektor Barbary Foltyn i pani Anny Woźnikowskiej-Tyc wyruszyło na spotkanie ze sztuką w ramach uczestnictwa w kolejnym, czwartym już spotkaniu projektowym. Miało ono miejsce 7 - 11 kwietnia na Litwie, w stolicy kraju - Wilnie. Organizatorem spotkania było Konserwatorium Muzyczne - szkoła Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos Konservatorija, a uczestnikami nauczyciele i młodzież ze wszystkich krajów partnerskich projektu.

Zadaniem uczniów z każdego kraju było zaprezentowanie dzieła sztuki, jakie wywarło na nich szczególne wrażenie oraz stworzenie własnego dzieła nim zainspirowanego. Podczas wycieczki do muzeów krakowskich, która była przygotowaniem do spotkania, naszych uczniów zainspirował obraz Władysława Maleckiego "Sejm Bociani". W nawiązaniu do niego powstały dwa rysunki i wiersz "No more politics", jako że reprezentanci Polski postanowili potraktować tytuł dzieła nieco dosłownie, za to z przymrużeniem oka.

Gospodarze zaoferowali gościom bardzo bogaty program, w którym znalazły się m.in. zwiedzanie szkoły, prezentacje uczniów, wyjątkowy koncert uczniów konserwatorium, zwiedzanie stolicy kraju wraz z wizytą na Zamku Królewskim, warsztaty artystyczne w szkole plastycznej (tworzenie rycin i grafik), wycieczka do zamku w Trokach czy też zwiedzanie ogrodów Belmont i wyjście na Wzgórze Trzech Krzyży.

Młodzież z Gilowic z wizytą w Wilnie - 7-11.04.2014 · fot. LO Gilowice


Spotkanie uświetnił także pokaz tradycyjnej tureckiej techniki malowania na wodzie (Ebru Marbling Art) przedstawiony przez nauczyciela sztuki z Turcji oraz wspólny koncert wykonawczyni tradycyjnych pieśni tureckich Ebru Biling Tiğli przy akompaniamencie koordynatora ze szkoły litewskiej - pianistki Kristiny Vilutyte - Tuinyliene oraz uczniów konserwatorium. Ogromne wrażenie zrobił również koncert jazzowy szkolnego zespołu litewskiego, którego członkowie zajmują bardzo wysokie lokaty na konkursach muzycznych w kraju i za granicą.

Organizatorzy oraz rodziny goszczące uczniów zadbali nie tylko o przyjazną, rodzinną atmosferę i atrakcyjny program, ale także o to, by uczestnicy spotkania zapoznali się z tradycyjną kuchnią litewską. Goście mieli sposobność skosztowania takich przysmaków jak: chłodnik litewski, chleb wileński, słynne bliny, kołduny i cepeliny (kartacze), litewskie sery czy pochodzące z kuchni kaukaskiej czebureki, nie wspominając o wędzonych świńskich uszach.

Walory Litwy można było chłonąć wszystkimi zmysłami, a uczestnicy wyjazdu, choć nieco zmęczeni podróżą, wrócili pełni wrażeń oraz bardzo zadowoleni ze spotkania. Nawiązane znajomości i przyjaźnie, nabyte umiejętności oraz to, co zobaczyli, usłyszeli czy skosztowali pozostanie na długo w ich pamięci.

Adam Graca

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.