pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 lutego 2014
  • 14 marca 2014
  • wyświetleń: 13699

Komunikacja: propozycje połączeń

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum przesiadkowe" podaj

Gmina Pszczyna cierpi na brak komunikacji miejskiej. Jednak na narzekaniu się nie kończy. Paweł Słowik postanowił zmobilizować mieszkańców do działania za pomocą Facebooka. Stworzony przez niego profil "Tak dla lepszej komunikacji w Pszczynie" liczy sobie ponad 600 członków i mówi się o nim coraz głośniej. Na nim znalazły się między innymi projekty trzech linii miejskich i schemat zintegrowanej sieci łączącej kilka gmin naszego powiatu.

W budżecie obywatelskim na 2014 rok pojawił się projekt Pawła Słowika dotyczący utworzenia linii miejskiej obsługującej poszczególne osiedla i centrum Pszczyny. Zdobył on ponad 500 głosów, jednak to nie wystarczyło, by projekt znalazł się na liście zadań gminy w bieżącym roku. Taka sytuacja nie oznacza braku działań ze strony samorządu.

Paweł Słowik, komunikacja, autobus
Projekt pierwszej linii komunikacji miejskiej w Pszczynie · fot. Paweł Słowik


Gmina Pszczyna analizuje możliwość poprowadzenia komunikacji miejskiej w oparciu o projekt transportu publicznego, który powstał dla naszego powiatu. Oba samorządy mają w planie utworzenie centrum przesiadkowego przy dworcu PKP, co znacznie ułatwi podróżnym przemieszczanie się nie tylko po mieście, ale i poszczególnych gminach.

Paweł Słowik, komunikacja, autobus
Projekt drugiej linii komunikacji miejskiej w Pszczynie · fot. Paweł Słowik


W ostatnim czasie odbyło się również spotkanie w Urzędzie Miejskim, w którym uczestniczył dr hab. inż. Jakub Bernatt, dr inż. Stanisław Gawron z Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych Komel, pszczyński przedsiębiorca Wojciech Skęczek, inż. Paweł Słowik oraz burmistrz Dariusz Skrobol. Omówionych zostało kilka kwestii, które mają istotny wpływ na rozwój transportu publicznego. Zebrani debatowali m.in. nad pomysłem uruchomienia typowej linii miejskiej obsługiwanej przez elektrobus, czyli pojazd zasilany specjalnymi bateriami.

Paweł Słowik, komunikacja, autobus
Projekt trzeciej linii komunikacji miejskiej w Pszczynie · fot. Paweł Słowik


- Aby projekt autobusu, w tym elektrycznego, mógł wejść w życie, należy stworzyć mu solidną podstawę. Do niej należą fachowe podejście z wiedzą i doświadczeniem, dobrym zarządzaniem i marketingiem, nastawieniem na klienta, no i oczywiście z wsparciem finansowym i zaangażowaniem samorządów. Ta ostatnia kwestia jest ważna, bo żaden efektywny system transportu lokalnego w Europie nie jest w stanie utrzymać się wyłącznie z wpływów z biletów - mówi Paweł Słowik.

Paweł Słowik, komunikacja, autobus
Schemat zintegrowanej sieci linii miejskich i lokalnych · fot. Paweł Słowik


Obok zamieszczamy galerię jednych z wielu projektów autorstwa Pawła Słowika, które mają ułatwić poruszanie się zarówno po mieście, jak i całym powiecie.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Centrum przesiadkowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum przesiadkowe" podaj