Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 października 2013
  • wyświetleń: 2641

Julian Tuwim - in memoriam w PG 3

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie" podaj

W Publicznym Gimnazjum nr 3 w Pszczynie dzień 14 października rozpoczęto od Mszy św. kościele pw. Świętej Jadwigi w Pszczynie, po której dyrekcja, grono pedagogiczne oraz społeczność uczniowska udała się do szkoły, aby tam uczestniczyć w uroczystości z okazji: 35. rocznicy pontyfikatu patrona naszej szkoły, Jana Pawła II, roku 2013, który jest Rokiem Juliana Tuwima, Dnia Edukacji Narodowej oraz ślubowania klas pierwszych.

Zespół Szkół nr 2, Gimnazjum nr 3
Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pszczynie · fot. Wiktor Czosnowski / pless.pl


Na wstępie młodzież przypomniała krótkim słowem lirycznym naszego patrona, Jana Pawła II, który 16 października obchodziłby 35. rocznicę swojego pontyfikatu.

"Natchnął Bóg serca
i wybrał Go
spośród wielu..

Słowiańska krew
obca w tych stronach
zgubą się raczej jawiła
niż iskrą
solą tej ziemi...

Pasterzem został
do ludzi szedł
daleko
na świata kres
rękę unosił i błogosławił
pozostał gest...

po prostu kochał
z nami był
Słowiański Papież Pielgrzym
oblicze ziemi zmienić chciał
i...
zmienił".


W 2013 roku przypadają sześćdziesiąta rocznica śmierci i stulecie poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu Poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku Poety dla dziedzictwa narodowego, ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima.

W naszej szkole niezwykle uroczyście obchodzono 60. rocznicę śmierci Juliana Tuwima.

Gimnazjalistom oraz nauczycielom przybliżono Juliana Tuwima jako wybitnego pisarza, autora wierszy dla dorosłych i dzieci; współzałożyciela grupy poetyckiej "Skamander" i stałego współpracownika "Wiadomości Literackich", jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, którego twórczość wpłynęła na następne pokolenia.

Rok 2013 ogłoszono Rokiem Juliana Tuwima. Z tego tytułu zorganizowano szkolny konkurs "Życie i twórczość Juliana Tuwima".

Szczególnie nagrodzono następujących uczniów:
- w klasach pierwszych
I miejsce Julia Kudła
II miejsce Filip Kuś
III miejsce Julia Wrzoł
Wyróżnienie otrzymały: Hanna Czembor, Natalia Szafron, Wiktoria Wyrobek.

- w klasach drugich
I miejsce Mariola Rozmus
II miejsce Anna Francuz
III miejsce Dawid Wróbel
Wyróżnieni spośród uczniów klas drugich: Kacper Łodziński, Karolina Pochopień i Katarzyna Zagrodnik.

- w klasach trzecich
I miejsce Agnieszka Paliczka
II miejsce Sławomir Pojda
III miejsce Natalia Akczyńska
Wśród trzecioklasistów wyróżniono: Karolinę Goldę, Małgorzatę Kutarbę oraz Nikolę Skapczyk.

Kolejna część uroczystości rozpoczęła się zabawną i humorystyczną scenką w celu zachęcenia młodego pokolenia do poszerzenia w przyszłości grona pedagogicznego w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Pszczynie.

Wspomniano również, jak zmieniał się wizerunek nauczyciela na przestrzeni wieków. Ostatnią częścią tej uroczystości było ślubowanie klas pierwszych. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Bartosz Pisarek, w obecności Pana Dyrektora, Władysława Chroboka, grona pedagogicznego oraz całej społeczności uczniowskiej przeczytał akt ślubowania młodzieży klas pierwszych.
W Dniu Edukacji Narodowej nie zabrakło życzeń dla dyrekcji szkoły, nauczycieli, jak również dla - młodzieży, która właśnie w tym dniu obchodzi swoje święto, Dzień Ucznia.

Na zakończenie akademii przywołano słowa Jana Pawła II, patrona naszej szkoły: "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali".

Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pszczynie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.