pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 września 2013
  • wyświetleń: 6649

Obchody Dnia Sybiraka w Pszczynie

W rocznicę napaści ZSRR na Polskę - 17 września - pamiętamy nie tylko o tych tragicznych w skutkach wydarzeniach dla naszego kraju, ale w szczególności wspominamy początek gehenny, jaką zgotowały władze sowieckie ludności zamieszkałej we wschodnich województwach II Rzeczypospolitej i nie tylko.

Wielu Polaków, również z Pszczyny uciekało na wschodnie tereny naszego kraju przed frontem niemieckim, gdzie spotkali się z nowym najeźdźcą. Wielu deportowano na Syberię, wielu już nigdy nie powróciło w ojczyste strony. Dzisiaj żyją już tylko ci Sybiracy, którzy w okresie dziecięcym znaleźli się na "nieludzkiej ziemi".

Wydarzenia, które towarzyszyły im wówczas, na zawsze wryły się w pamięć.

Obchody Dnia Sybiraka w Pszczynie - 17.09.2013 · fot. PZS nr 2


Obchody Dnia Sybiraka rozpoczęły się w Pszczynie od uroczystej mszy świętej w kaplicy p.w. św. Ojca Pio w Pszczynie 15 września (niedziela). Natomiast dwa dni później młodzież Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 we współpracy z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej zaprosiła przedstawicieli Związku Sybiraków na poczęstunek, podczas którego przedstawiono program artystyczny. Był to montaż słowno-muzyczny, nawiązujący do rocznicy 85-lecia powstania Związku Sybiraków oraz 25-lecia reaktywowania Związku.

Spotkanie poprowadziły Agnieszka Matejaszczyk oraz Anna Wawrzyczek z II a LO, utwory poetyckie recytowały: Karolina Gruszka, Małgorzata Samulczyk oraz Hanna Larysz (II a LO), natomiast piosenki wykonali: Michalina Wituła z I TTŻ, Agnieszka Dobija z III TI, Mateusz Czysz z II a LO, akompaniament: Krzysztof Suchoń z III TI. Tłem występu była prezentacja multimedialna przygotowana przez Kamila Janasa (II a LO). Natomiast poczęstunek dla gości przygotowała młodzież z klasy II a LO.

W uroczystości uczestniczyli: zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok, Dorota Garus - przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Pszczynie, dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej Marcin Bienioszek, dyrekcja PZS nr 2 Piotr Cygan oraz Jarosław Kinalski oraz oczywiście przedstawiciele Związku Sybiraków z Pszczyny ze Stanisławą Pistelok na czele.

Stosowne listy gratulacyjne oraz słowa uznania zostały przesłane na ręce Związku od Starosty Pszczyńskiego oraz Burmistrza Pszczyny.
Po oficjalnej części spotkania młodzież mogła otoczyć gości i posłuchać wspomnień związanych z zesłaniem na Syberię. Te indywidualne rozmowy i dyskusje były cenną lekcją historii.

źródło: Powiat, PZS nr 2

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.