Wiadomości

  • 17 stycznia 2013
  • wyświetleń: 2689

Porozumienie gmin podpisane

W środę 16 stycznia w auli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się uroczystość inicjująca współpracę Uniwersytetu Śląskiego z wszystkimi gminami przyległymi do Zbiornika Goczałkowickiego.

W imieniu Powiatu Pszczyńskiego stosowne porozumienie podpisał starosta pszczyński Paweł Sadza, który podziękował za możliwość podjęcia współpracy z Konsorcjum Naukowym Uniwersytetu Śląskiego.

- W dzisiejszym świecie niebywale istotne jest szukanie tego co nas łączy, a nie tego co nas dzieli. W dzisiejszym świecie, biznesie, czy nawet w samorządzie ważna jest przede wszystkim informacja! Kto ma informację, ten ma wszelkie atrybuty do sprawnego zarządzania. Projekt ZIZOZap, a także to co zostało dziś sformalizowane, czyli współpraca Gmin i naukowców, daje nam szanse posiadania najlepszych, najpewniejszych, najbardziej sprawdzonych matematycznie informacji. Jak mówił Henry Ford: "Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp, a wspólna praca to sukces!" To jest początek tego sukcesu, za który chciałbym podziękować w imieniu wszystkich sygnatariuszy, przedstawicielom Konsorcjum Naukowego i wszystkim samorządom, które do tej akcji się włączyły - mówił starosta Paweł Sadza.

Porozumienie gmin podpisane - 16.01.2013 · fot. Powiat


Z wyników uzyskanych podczas badań zbiornika goczałkowickiego i jego otoczenia władze samorządowe gmin leżących nad jeziorem oraz inne zainteresowane jednostki administracyjne będą mogły skorzystać za pośrednictwem Geoportalu, który powstaje w ramach projektu. W trakcie spotkania koordynator projektu ZiZOZap przekazał jednostkom hasła dostępu i poprosił o włączenie się do testowania tego narzędzia.

Podpisaniu dokumentu o współpracy towarzyszył panel ekspertów "Współpraca buduje - Partnerstwo w wdrażaniu innowacyjnych metod zarządzania środowiskiem". Podczas obrad omawiano potencjalne możliwości projektu będące w zakresie zainteresowań osób odpowiedzialnych za zarządzanie środowiskowe w gminach. Poruszono także temat wpływu zmian zbiornika goczałkowickiego na życie społeczności gmin otaczających zbiornik, a także osób zamieszkujących województwo śląskie, dla którego zbiornik jest jednym z największych źródeł wody do picia.

Umowy o współpracy podpisali również przedstawiciele władz Chybia, Czechowic-Dziedzic, Goczałkowic-Zdroju, Pszczyny i Strumienia.

ab / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.