pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 18 kwietnia 2011
  • wyświetleń: 4194

XI Turniej Wiedzy o Regionie

XI Turniej Wiedzy o Regionie "Nasza Mała Ojczyzna" Turniej Wiedzy o Regionie "Nasza Mała Ojczyzna", którego głównym organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie, a współorganizatorami Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z/s w Woli oraz Zespół Oświaty i Wychowania w Miedźnej to już tradycja.

W tym roku konkurs odbył się 12 kwietnia w sali Domu Socjalnego w Grzawie. Wzięło w nim udział pięć drużyn ze szkół podstawowych z Frydku, Góry, Miedźnej i Woli.

Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: przewodnicząca dr Maria Szostak, członkowie dr Danuta Kocurek oraz Emanuel Famulok.
W atmosferę konkursu wprowadziły nas "Miedźwianeczki" z Przedszkola w Miedźnej. Przyśpiewkami i humorystycznymi dialogami rozbawiły uczestników konkursu i gości.

Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na 4 pytania związane z tradycjami, zabytkami, historią i współczesnością gminy Miedźna. Pytania przeplatały się z zadaniami, a pierwsze z nich polegało na rozpoznaniu pereł architektury przedstawionych na zdjęciach i określeniu, w której miejscowości one się znajdują. Kolejne zadanie związało się przyporządkowaniem ulic do poszczególnych sołectw, co okazało się bardzo łatwe, gdyż można było skorzystać z mapek gminy. Z kolei konkurencja związana ze słownictwem gwarowym przysporzyła trudności, a w szczególności "harnadla", która okazała się być spinką do włosów, a nie dużą igłą.

Turniej wiedzy o regionie w Grzawie · fot. Joanna Jarnot


Ostatnią konkurencją była prezentacja scenek obyczajowych, których tematyka obejmowała tradycje, zwyczaje i codzienność mieszkańców gminy Miedźna. Szkoła Podstawowa we Frydku zaprezentowała scenką pt.: "W babczynej szafie", w której babcia opowiadała wnuczkom o bogactwie śląskiego stroju. Drużyna z Góry zmierzyła się z tematyką starości i przekazywaniu gospodarstwa dzieciom w scence zatytułowanej "Starka i starzyk na wycugu".

Uczniowie z podstawówki w Miedźnej rozbawili wszystkich, ukazując perypetie związane z nauką jazdy na rowerze i sam fenomenalny rower. Szkoła Podstawowa nr 1 w Woli przedstawiła obraz typowej babci, która troszczy się o wnuki i uczy ich szacunku do tradycji. Drużyna ze szkoły nr 2 w Woli pokazała różne wróżby, dzięki którym w andrzejkową noc panny mogły się dowiedzieć, która pierwsza wyjdzie za mąż, a także poznać imiona swoich przyszłych mężów.

Jurorów zachwyciły: gra aktorska uczestników, pomysłowość i tematyka przedstawionych scenek, oraz ciekawe rekwizyty, dlatego też wszystkim drużynom przyznali maksymalną ilość punktów. Należy również podkreślić, że tablica punktowa pokazywała ledwie jednopunktowe różnice, co świadczy o wielkim zaangażowaniu uczestników i profesjonalnym przygotowaniu. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Frydku oraz Góry, drugie - Szkoła Podstawowa z Miedźnej, trzecie - Szkoła Podstawowa nr 1 w Woli.

Nagrody książkowe oraz dyplomy ufundowali: Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie, Zespół Oświaty i Wychowania w Miedźnej oraz Bank Spółdzielczy w Miedźnej.

Joanna Jarnot / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.