Wiadomości

  • 26 października 2010
  • wyświetleń: 2267

Nagroda dla Pielgrzymowic i gminy

Wójt Gminy Pawłowice, Rada Gminy Pawłowice i społeczność Pielgrzymowic zostali zbiorowym laureatem specjalnej Nagrody im. Karola Miarki – prestiżowego wyróżnienia, wręczanego osobom zasłużonym dla Śląska i Polski w dziedzinie szeroko rozumianej kultury.

Nagroda dla Pielgrzymowic i gminy
Wójt Damian Galusek odbiera medal z rąk marszałka Bogusława Śmigielskiego. fot. UG Pawłowice


W blisko trzydziestoletniej historii nagrody nie zdarzyło się, by adresatem nagrody została grupa osób, a nawet cała społeczność, ale Kapituła Nagrody chciała w ten sposób uhonorować zaangażowanie, z jakim w Pielgrzymowicach – miejscu urodzenia Karola Miarki - kultywuje się pamięć tej ważnej dla Śląska postaci.

Dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że decyzja o powstaniu nagrody zapadła na początku lat 80. właśnie w Pielgrzymowicach, później przez pięć lat (2001-2005) tutaj odbywała się uroczystość jej wręczania, wreszcie – we wrześniu tego roku otwarto nowe przedszkole, zbudowane w miejscu rodzinnego domu Karola Miarki. Obiekt ten w niekonwencjonalny sposób przypomina postać Miarki, trwale zmieniając wizerunek wsi. W Pielgrzymowicach od ośmiu lat działa również Stowarzyszenie Kulturalno–Społeczne Karola Miarki.

W tym roku, z okazji 185 rocznicy urodzin patrona, stowarzyszenie przygotowało publikację „Rzecz o Karolu Miarce”, a przy zabytkowym drewnianym kościele św. Katarzyny odsłonięto pamiątkowy nagrobek pierwszej żony Karola – Karoliny Miarki. Płytę nagrobną z zachowaną oryginalną inskrypcją znaleziono podczas budowy przykościelnego chodnika. Stowarzyszenie było inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia odrestaurowania i przywrócenia tablicy pielgrzymowickiemu cmentarzowi. Stowarzyszenie blisko współpracuje z miejscową podstawówką, której również patronuje Miarka. Cykliczne konkursy wiedzy o patronie cieszą się dużą popularnością wśród uczniów, a dzięki rozprzestrzenianiu i popularyzacji dokonań Karola Miarki, uczniowie mogą pochwalić się coraz większą wiedzą w tym zakresie.

Gala wręczenia nagród odbyła się w auli Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Laureaci odbierali medale i pamiątkowe dyplomy z rąk Marszałka Województwa Śląskiego Bogusława Śmigielskiego oraz Marszałka Województwa Opolskiego Józef Sebesta. Wśród pozostałych laureatów znaleźli się: ks. prof. dr hab. TadeuszBorutka, Harry Duda, dr Stanisław Jałowiecki, dr Wanda Malko oraz ks. bp. Tadeusz Szurman. W imieniu władz gminy Pawłowice i Pielgrzymowic nagrodę odebrał wójt Damian Galusek, ale na uroczystości byli również obecni przedstawiciele Stowarzyszenia Kulturalno - Społecznego Karola Miarki: przewodnicząca Małgorzata Kiełkowska oraz Bronisław Kiełkowski i Andrzej Pilis. Wyróżnienie otrzymane w katowickiej bibliotece to dowód na to, że działania wszystkich osób, dla których postać Karola Miarki jest ważna i bliska, zostały zauważone i docenione. To również zachęta, aby dalej kontynuować rozpoczęte dzieło.

Laureaci nagrody im. Karola Miarki 2010:

ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka - kapłan diecezji bielsko- żywieckiej, założyciel Instytutu Teologicznego w Bielsku – Białej, autor wielu publikacji w czasopismach katolickich oraz 24 książek i czterotomowej publikacji o związkach Karola Wojtyły z Podbeskidziem.

Harry Duda – pisarz i publicysta, autor 15 zbiorów poezji i książek o tematyce katyńskiej, założyciel Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach i Oficyny Literackiej „Wers”.

dr Stanisław Jałowiecki – publicysta, socjolog, polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego ubiegłej kadencji, od 1980 roku związany z „Solidarnością”, działacz opozycji w stanie wojennym, dziennikarz Radia Wolna Europa, przewodniczący regionu „Solidarność” Śląska Opolskiego

dr Wanda Malko – nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, wieloletnia dyrektorka Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego, autorka książek o szkolnictwie muzycznym w Częstochowie oraz życiu muzycznym w mieście w latach 1918-39.

ks. bp. Tadeusz Szurman – biskup archidiecezji katowickiej Kościoła Ewangelickoaugsburskiego, autor ponad stu artykułów z dziedziny teologii, spraw społecznych i historii, opublikował trzy tomiki poezji, zaangażowany w działalność ekumeniczną.

Wójt Gminy Damian Galusek, Rada Gminy Pawłowice i społeczność Pielgrzymowic.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.