Wiadomości

  • 3 grudnia 2009
  • wyświetleń: 7691

Skarby pszczyńskich Promnitzów

W dniu 27 listopada na zaproszenie pani Aleksandry Marzec, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie miał miejsce wykład archeologa, dyrektora Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomira Kulpy.

Wystąpieniu towarzyszyła wystawa: „Skarby pszczyńskich Promnitzów”, czyli odkrycia jakie miały miejsce w krypcie średniowiecznego kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych. Wśród obecnych osób zaproszeni byli goście związani z oświatą, kulturą, historią, religią, prasą oraz nauczyciele i delegacje młodzieży szkół powiatu pszczyńskiego.

Skarby pszczyńskich Promnitzów


Jak mogliśmy się dowiedzieć krypta Promnitzów w Pszczynie jest wyjątkowym miejscem. Położona jest w podziemiach południowej kaplicy kościoła. Wzniesiona została około połowy XVI w. Jest ona jak mogliśmy się dowiedzieć dla Pszczyny – Wawelem, gdyż spoczęła tam elita, przedstawiciele rodu Promnitzów i ich rodzin władającymi tymi ziemiami w latach (1548-1765).

Badania krypty Promnitzów w Pszczynie finansowane są przez Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach Barbarę Klajmon, a koordynowane przez katowicki oddział Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Są to badania interdyscyplinarne. W skład ekipy wchodzą nie tylko archeolodzy, ale także antropolodzy, konserwatorzy i paleobotanicy.

Dzięki temu wykładowi mogliśmy poznać najnowsze badania, których wyniki zostały w naszej szkole po raz pierwszy przedstawione w tak szerokiej skali. Okazuje się że historia może być ciekawa i ciągle jej rozdziały są dopisywane.

Gabriela Wiencek i Sylwia Piech-Hennek

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.