Wiadomości

  • 21 stycznia 2009
  • wyświetleń: 1393

Dialog potrzebny

O spotkaniu z mieszkańcami powiatu pszczyńskiego w Pielgrzymowicach zainteresowanych projektem ustawy o nowym prawie geologicznym i górniczym rozmawiamy z posłem na Sejm RP – Tomaszem Tomczykiewiczem

Panie Pośle! Był Pan jednym ze współorganizatorów spotkania z mieszkańcami w Pielgrzymowicach. Z czego to wynikało?

- Było to nasze drugie spotkanie. W listopadzie spotkaliśmy się w węższym gronie w Urzędzie Wojewódzkim, gdzie rozpoczęliśmy dialog . W sejmie rozpoczynają się prace nad rządowym projektem ustawy o nowym prawie geologicznym i górniczym, dlatego takie spotkanie pozwoli nam wypracować wspólne stanowisko.
Górnictwo oprócz pozytywów doprowadza do degradacji obszarów, rodzi protesty mieszkańców. Jak pogodzić te sprzeczne interesy?

- Dzisiaj mieszkańcy zagrożonych degradacją obszarów, coraz głośniej wyrażają swój sprzeciw. Musimy zrobić wszystko aby interes tych ludzi oraz interes środowiska naturalnego był należycie chroniony poprzez przepisy prawa i ich skuteczne egzekwowanie.

Co powinny robić w takiej sytuacji jak w pawłowickiej gminie samorządy?

- Władze samorządowe powinny być łącznikiem, wspomagając dialog pomiędzy społecznością lokalna a biznesem, tak żeby pogodzić ich rozbieżny interes. W konflikcie obywatela z gigantem, jakim jest spółka węglowa, jest on na pozycji straconej, dlatego potrzeba nie tylko jasnych regulacji prawnych, ale także wsparcia społeczności ze strony władz lokalnych. Jednocześnie trzeba pamiętać że kopalnie są źródłem dobrobytu gmin.

Od ochrony środowiska nie uciekniemy. Pod Pszczyną, w powiecie pszczyńskim są bogate źródła geotermalne, co potwierdziły badania z początkiem obecnej dekady. Istnieją szanse ich wykorzystania?

- Gdy byłem burmistrzem, zleciłem przeprowadzenie takich badań. Pozyskiwanie energii cieplnej lub elektrycznej z wód geotermalnych jest tańsze niż z kopalń węglowych, mogłyby ją wykorzystać okoliczne zakłady. Instalacje geotermalne są ciekawym tematem, o szerokim wachlarzu zastosowań, jak na przykład źródło kąpieli leczniczych, z których popularny jest nasz południowy sąsiad - Słowacja. Mając na uwadze promocję i rozwój turystyki, władze samorządowe powinny się zainteresować, wykorzystaniem tych korzystnych uwarunkowań geologicznych, a taka baza mogłaby powstać na przykład w okolicach łąckiego zbiornika.

Dziękujemy za rozmowę

Rozmawiał: Wacław Zmarlak

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.