Wiadomości

  • 16 czerwca 2003
  • wyświetleń: 1565

Pszczynianin w stolicy...

Wielkim sukcesem literackim okazało się wydanie III tomiku poezji Wacława Kostrzewy – pszczyńskiego poety, przez warszawskie wydawnictwo „Nowy Świat”. Zbiorek nosi tytuł Pragnienie, a o wierszach w nim zawartych krakowski poeta Józef Baran powiedział: ...niezwykle plastyczne, świeże, zmysłowe, nasycone urodą życia. (Kostrzewa) ...jeden z nielicznych liryków polskich, który potrafi tak radośnie opiewać rozkosze miłości cielesnej.

Poeta także i redaktor Polskiego Radia Katowice Maciej Szczawiński uważa, że (autor tomiku) ...na temat miłości nie filozofuje, pojawiają się natomiast konkretne desygnaty pożądania: zapach, elektryzujący dotyk, nabrzmiewające boleśnie oczekiwanie. Pisze w posłowiu: Wacław Kostrzewa poeta z Pszczyny, ale też spod Sandomierza, wiejski wyrostek uciekający do lepszego świata i górnik fedrujący na przodku, potem sztygar, kolekcjoner taszczonych przez kolejne adresy książek, (...) i pędzący luksusowym samochodem biznesmen, z zaczętym wierszem w kieszeni... . Jest dla mnie klasycznym przykładem nieobliczalności tak życia jak i poezji.

Tomik wierszy uznany został za wydarzenie literackie 2003 roku, a ich autor za interesującego poetę. Wytypowany przez swoje wydawnictwo (jako jeden z dziewięciu na sześćdziesięciu autorów, których utwory ukazały się w tym roku) do reprezentowania tejże placówki na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w dniach od 16-18 maja i promowania swojej książki.

W towarzystwie polskich i zagranicznych znakomitości świata literackiego, Kostrzewa oferował swoją książkę publiczności na jednym ze stoisk przygotowanych dla każdego z uczestników targów w Pałacu Kultury. Tłumy ludzi przewijające się przed stoiskami, wywiady z dziennikarzami prasowymi, radiowymi i telewizyjnymi, a przede wszystkim bliskość takich ludzi, jak m.in.: Tadeusz Różewicz, Sławomir Mrożek, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Julia Hartwig – wymieniając choćby tylko polskich poetów i pisarzy, przyprawić mogła o zawrót głowy. Spotkania z nimi, wymiana książek, rozmowy, zaowocowały nie tylko nawiązaniem kontaktów, ale także, co ważne dla Pszczyny, obietnicami kilku spotkań autorskich w naszym mieście.

Sam autor zbiorku zaproszony został na czerwcowe Krajowe Targi Książek do Krakowa.
Wacław Kostrzewa zadebiutował zbiorkiem poezji w 1995 roku Ta jedyna, następny tomik ukazał się w 2000 roku Uspokój moje wzburzone morze. W latach 90 należał do grupy literackiej „Margines” w Katowicach, obecnie jest uczestnikiem warsztatów poetyckich prowadzonych przez Szczawińskiego w Pszczyńskim Centrum Kultury.
Bliższe dane biograficzne dotyczące Wacława Kostrzewy odnotowane zostały w 24 nr naszego pisma z 2002 roku, do którego zainteresowanych odsyłam.

Pszczyńskiemu poecie wywodzącemu się z ziemi sandomierskiej życzymy dalszych sukcesów.


Barbara Solarska

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.